banner15

Şok Marketler Zinciri içkiyi bıraktı

Yıldız Holding, Şok Marketler Zinciri'ni satın almasının ardından merakla beklenen kararını verdi. 1230 marketteki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı. İçki reyonları da kaldırıldı.

Şok Marketler Zinciri içkiyi bıraktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi  

Yıldız Holding bünyesindeki Gözde Finansal Hizmetler A.Ş. ve Bizim Toptan Satış Mağazaları'nın, 600 milyon TL'ye Şok'u satın almasının ardından, alkollü içki satışı kaldırıldı. Yönetimin kararıyla 1 Ağustos itibariyle Şok marketlerdeki alkollü içki bölümü kaldırıldı. 1230 markette raflardaki alkollü içkiler, merkez tarafından toplatıldı.

Ülker'in Şok'u satın almasının ardından akla gelen ilk sorudan biri, "Şok'un bundan sonra nasıl yönetileceği" olmuştu. Şok'ta alkollü içki satışının devam edip etmeyeceği sorusu sorulurken, alkollü içki satışının ciro payının yüzde 6'ya yakın olması, yönetimin bu konuyu etraflıca değerlendireceği yorumlarına neden olmuştu. Büyük marketlerde alkollü içki satışının ciro payı ortalama yüzde 3'ler civarında olmasına rağmen, Şok marketler zincirinde bu oran yüzde 6'ya yakın. Bu ise firma için büyük bir avantaj olarak görülüyor.

Godiva'da da sorulmuştu

Ülker, 2007 yılında dünyaca ünlü çikolata markası Godiva'yı satın aldığında, "Türkiye'de likörlü çikolata satacak mısınız?" sorusuna Yıldız Holding'den gelen yanıt, "Alkollü çikolata Godiva'nın Türkiye'deki ürün portföyünde yok. Ama yurtdışında satılmaya devam edecek" olmuştu. Ülker Grubu global bir markayı satın almış, onun üretimine müdahale etmek yerine, böyle bir tercihte bulunmuştu. Bu nedenle Şok'ta izleyeceği yol merak ediliyordu.

Türkiye'de 1995'ten beri faaliyette bulunan Şok Marketler Zinciri'yle ilgili Ülker'in kararı, bu ayın başında netleşti. Bu kapsamda 1 Ağustos'tan itibaren 1230 marketteki içki satış reyonları kaldırılmaya başlandı. Marketlerdeki mevcut alkollü içkiler de merkez tarafından toplatılmaya başlandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ebubekir Doğan
Ebubekir Doğan - 8 yıl Önce

Bakın ne oldu ben size anlatayım isterseniz:Migros ile Yıldız Holding satış konusunda mutabık kaldıktan sonra, satışın SPK tarafından onaylanması için bir süre geçti. Bu süre zarfında ben bizzat ŞOK Marketlere gidip baktım, içkiler mutabakattan sonra hemen kaldırılmış. Yani Ülker Grubu ŞOK'u içkisiz olarak devraldı...

erkan kahraman
erkan kahraman - 8 yıl Önce

daha birkaç gün önce baktım, şok mağazasında içkiler kabak gibi ortada duruyor. sigaraları saklamışlar, alkollü içecekler açıkta :(isterseniz, bir de fotoğrafını çekip verebilirim size.

banner39

banner36

banner37

banner35