banner39

Soma faciası dünya basınında

Manisa Soma'da 205 kişinin öldüğü facia, dünya basınında da geniş yer buldu, büyük ajanslar olayı ilk haber olarak verdi

Genel 14.05.2014, 10:22 14.05.2014, 15:56
Soma faciası dünya basınında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa Soma'da meydana gelen maden faciası dış basında da geniş bir şekilde yer aldı.

CNN Internatıonal ve BBC, olayı 'flaş gelişme' olarak verdi ve bölgeden canlı bağlantılar yaptı. Reuters ve Associated Press ajansları da felaketi yakından takip etti.

CNN International, maden ocağındaki faciayı hem televizyondan hem de internet sitesinden birinci haber olarak gördü. İngiliz BBC televizyonu ise flaş gelişme olarak verdi ve bölgeden canlı bağlantılar yaptı. İnternet sitesinde de, "Türk madeninde ölü sayısı artıyor" başlığıyla manşet yaptı.

Reuters haber ajansı, olayın, Türkiye'de son zamanlarda yaşanan en kötü maden kazalarından biri olduğunu hatırlattı. Associated Press, haberi AFAD'ın açıklamasıyla birlikte verdi ve Mahsur kalan maden işçilerini kurtarmak için büyük çapta arama-kurtarma çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

ALMAN BASINI İLK SIRADA GÖRDÜ

Soma'daki felaketi ilk haber olarak duyuran Alman gazeteler ve internet siteleri çok sayıda fotoğrafın yanında video görüntüler de kullandı. Haberlerde ölü, yaralı ve mahsur kalan madencilerin sayısı hakkında bilgiler verilirken, madendeki yangının hâlâ kontrol altına alınamadığı duyuruldu.

Der Spiegel, 'Sendika Maden Felaketini Katliam Olarak Nitelendirdi',  başlığı altında, şunları yazdı:

"Soma'daki maden felaketinde en az 201 kişi yaşamını yitirdi, 80 yaralı var ve yüzlerce kişi ise, yeraltında mahsur. Kurtarma ekipleri canlılara ulaşmaya çalışıyor. Muhalefet ise iş güvenliğindeki eksiklikleri gündeme getirdi. CHP bir kaç hafta önce Soma'da inceleme yapılmasını istedi. Ancak AK Parti bunu reddetti."

Bild gazetesi, "Türkiye'de Maden Felaketi, Yeraltında Yangın" başlıklı haberinde, "Kömür madenindeki patlamada 200 ölü var. Yüzlerce madenci yanan madende mahsur kaldı. Kurtarma ekipleri kurbanları çıkarmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri Türkiye'deki en büyük maden felaketi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, madendeki yangının hâlâ kontrol altına alınamadığını açıkladı" diye devam etti.

Die Welt ise, "Türkiye'deki Maden Felaketinde 200'den Fazla Ölü" başlıklı haberinde, "Türkiye'de kömür madenindeki patlamada 200'den fazla madenci yaşamını yitirirken 200'den fazla madenci ise yerin 2 bin metre altında mahsur kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, mahsur kalan işçiler için yapılan kurtarma çalışmalarını “zaman karşı yarış olarak nitelendirdi. Bakan'ın verdiği bilgiye göre, yeraltında 787 madenci vardı ve bunlardan 363'ü kurtarıldı. Dört madenci ise ağır yaralı" diye yazdı.

Die Zeit,  kömür ocağında yangın çıktığını, tünellerin dumanla dolduğunu, temiz havanın azaldığını kaydederek, "Kömür madenindeki patlamanın ardından kurtarma ekipleri mahsur kalan madencilere ulaşmaya çalışıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 201 madencinin öldüğünü, 4'ü ağır 80 yaralı olduğunu açıkladı" bilgilerini aktardı.

TAZ ise, Türkiye'deki maden faciasında en az 200 kişinin öldüğünü, buradaki yangının kontrol altına alınamadığını kaydederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın felaket nedeniyle yurt dışı seyahatlerini iptal ettiğini ekledi.

YUNAN BASINI

Soma maden faciası Yunan basınında ilk sıralarda yer aldı. Yunan basını faciadan "ulusal trajedi", "felaket" sözleri ile bahsetti. 1992'de Zonguldak'ta benzer bir facia olduğu ve 263 kişinin de o tarihte hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Türkiye'de ilan edilen üç günlük yas da Yunan kamuoyuna yansıyan notlar arasındaydı. Ayrıca, Soma'daki güvenlik şartlarının denetlenmesine ilişkin bir tartışmanın son günlerde Türkiye gündeminde olduğu da hatırlatıldı.
 
Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos az önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradı ve kendisine Yunan halkı adına başsağlığı diledi. Yunanistan'ın da kurtarma çalışmaları için yardımcı olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Soma faciası Rus medyasında da büyük şekilde görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?