banner39

Soma'da 14 madenciye daha ulaşıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, maden ocağında 14 işçinin daha cesedine ulaşıldığını söyledi.

Genel 16.05.2014, 22:51 17.05.2014, 06:42
Soma'da 14 madenciye daha ulaşıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da facianın meydana geldiği maden ocağında 14 işçinin daha cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, madendeki aramanın aralıksız sürdüğünü söyledi.

Bakan Yıldız akşam saatlerinde bir açıklama yaparak 8 işçiye ulaşıldığını belirtmişti. Yıldız geceyarısı yaptığı yeni açıklamasında ise iki bloğa da ulaşıldığını ve 14 işçinin yerinin tespit edildiğini açıkladı. Yıldız şu ana kadar madenden 290 kişiyi çıkardıklarını sözlerine ekledi.

Yıldız'ın açaklamaları;

“284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar birinin haricinde de ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın yaptığı son tespitlerde 14 işçimiz daha tespit edildi. 6 işçimizi dışarı çıkarttılar ve Akhisar devlet Hastanesi’nin morguna gönderildiler. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bir bölümünü tamamlamayı planlıyoruz.”

“Tespit etmiş olduklarımızla birlikte 298 işçimize ulaştık ancak en az 2-3 işçimizin daha içeride olduğunu tahmin ediyoruz. Ailelerin bize ulaştırdıkları sayı bulun gösteriyor. Şu anda 284+6, 290 işçimiz maden dışına çıkarılmış ve ailelerine teslim edilmek üzere işlemleri tamamlanmış durumda.”

“Son çıkarılan işçiler 1600-1700 metrede bulundu çıkış mesafesine göre. Birinci blok tamamen bitirilmiş oldu. İkinci blokta aramalar devam ediyor. Dediğim gibi 2 veya 3 tespitten sonra tahminlerimize ulaşmış olacağız. Bütün bu işlemlelri bitirdikten sonra maden ocağımız tekrar tamamen aranacak ve aile başvurularıyla karşılaştırılacak.”

“Vefat eden bütün işçilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de sabrı cemil temenni ediyoruz. Çok ekstra bir şey olmazsa bir sonraki toplantıyı sabah yapacağız.”

Bu arada Taner Yıldız, maden ocağı çıkışındaki yardım çadırlarını ziyaret etti, gönüllülerle sohbet etti. Kızılay mobil mutfak aracında kazandaki çorbayı kepçeyle karıştırdı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?