banner15

Soma'da karar için bilirkişi raporu bekleniyor

Soma'da maden faciası ile ilgili davada cezalar yeni bilirkişi heyetinin raporunu tamamlaması sonrası belli olacak

Soma'da karar için bilirkişi raporu bekleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'da 301 madencinin öldüğü facianın davasında, sorumlulara verilecek cezaların sanık avukatlarının yeni bilirkişi heyetinin raporunu tamamlaması sonrası belli olması bekleniyor.

Soma'nın Eynez mevkiinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te yaşanan faciada 301 madencinin hayatını kaybetmesi, 162 işçinin sağ kurtarılmasıyla ilgili dava, olaydan 11 ay sonra 13 Nisan 2015'te görülmeye başlandı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve iş güvenliğinden sorumlu üç vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 seneden 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 seneye kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkındaysa "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 seneye kadar hapislerinin istendiği, bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle ceza artırımı talep edildiği davada toplam 7 duruşmada 47 oturum geride kaldı.

DAVANIN ODAK NOKTASI, BİLİRKİŞİ RAPORU

Geride kalan oturumlarda, mağdur avukatları, özellikle işletmedeki kusurlar ve bundan sorumlu olduğunu ileri sürdükleri zanlılar üzerinde durdu.

Sanık avukatları ise bilirkişi heyetinin olay yerine gitmeden hazırladığı ve iddianameye kaynaklık eden raporda, yanlış ve eksikler bulunduğunu iddia ederek, olayın gerçek nedeninin tespit edilip buna göre sorumluların ve isnat edilecek suçların belirlenmesini istedi.

İddianamede "ocakta olaydan önce süregelen yangının göz ardı edildiği" iddiasına bağlı "olası kastla öldürme" suçundan yargılanan tutuklu sanıklardan Can Gürkan, iddianın yanlışlığının, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden (MTA) gelen raporlarda yangın olmadığının belirtilmesiyle ispatlandığını ileri sürerek, böyle bir durum olsa, kendisinin "akıl hastalığıyla ilgili TCK 32. madde"den yargı önüne çıkması gerektiğini ifade etti.

İşletme müdürü Akın Çelik de yangını göz ardı ettiğinin kanıtlanması durumunda, kendisini Soma’daki madenci anıtı önünde yakacağını söyledi.

Diğer tutuklu sanıklar da hemen her söz verildiğinde, olayın "gerçek" nedeninin tespit edilmesini ve bununla ilişkili sorumlularının ortaya çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Mahkeme heyeti, üyeleri arasında maden mühendisleri ve hukukçuların da bulunduğu yeni bilirkişi heyeti oluşturulmasını kararlaştırdı. Bazı taraf avukatları eşliğinde 5 Şubat'ta maden ocağında keşif yapan bilirkişi heyetine, rapor hazırlamaları için 3 ay, bu yetmezse 3 ay daha ek süre verilmesine karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48