banner39

Soma'daki maden ocağında üretim başlayacak

Soma'da 301 kişinin öldüğü maden ocağında üretim için gereken iş güvenliği raporunun olumlu çıktığı belirtildi

Genel 14.10.2014, 16:49 14.10.2014, 16:49
Soma'daki maden ocağında üretim başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'da maden faciasının yaşandığı Eynez Maden Ocağı'nı işleten Soma Kömürleri AŞ'ye ait Işıklar Maden Ocağı'nda üretimin yeniden başlaması için gereken iş güvenliği raporunun olumlu çıktığı belirtildi. 

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Cengiz Topel Meydanı'nda toplanan maden işçilerine hitaben yaptığı konuşmada Işıklar Maden Ocağı'nın eksiklerinin giderilerek tekrar açılması için yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etti.

Ocağın faaliyete geçmesi için gerekli olan iş güvenliği raporunun bugün ellerine ulaşması halinde firmaya tebliğ edileceğini söyleyen Atçı, bir süredir ocağın açılması için meydanda toplanan işçilere hak verdiğini, işçilerin de gelecekleri adına zor günler yaşadığını belirtti.

Ocağın eksiklerinin giderilerek yeniden faaliyete geçmesi için yürüttükleri çalışmalarda sona geldiklerini dile getiren Atçı, "Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Işıklar Ocağında üretimin başlamasında bir sakınca olmadığı yönünde rapor vermişti. Ancak İş Güvenliği müfettişleri raporu yoktu. Eksikler tesbit etmişlerdi. Firma da bu eksiklikleri geçen hafta itibarıyla giderdiğini ifade etti. Cuma günü görüşmelerimiz oldu. Giderilen eksikliklerle ilgili pazartesi günü dilekçe ve başvurularını hazırladılar ve İzmir'e götürdüler. Oradan öğleden sonra müfettişlerimiz geldi. Gece 22.00'ye kadar müfettişler çalışmalarını yaptı. Biz de takip ettik. Yazılan rapor bugün itibarıyla Manisa Valiliği, ardından bize gelecek. Gelince biz de firmaya tebliğ edeceğiz. Ancak ben Teftiş Kurulu Başkanımız ile görüştüm, rapor olumlu. Artık rapor bize intikal ettiği saatten itibaren üretim izni çıktı demektir. Işıklar Ocağı'nda sizler de işlerinize dönebileceksiniz."

Maden ocağında üretimin yarından itibaren başlayabileceğini anlatan Atçı, işçilerin ocağa inemedikleri günler için bir ücret kesintisi olmayacağı yönünde firmadan söz aldığını da belirtti.

DİĞER MADENLERDEKİ DURUM

Kazanın yaşandığı Eynez ile şirketin bölgedeki diğer ocağı Atabacası'nda ise tamirat ve tadilat işlerinin devam edeceğini anlatan Atçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Işıklar bir eşikti, bu eşik aşılmış oldu. Diğerlerinde de devam edecek. Her iki ocakta da eğer üretime geçilmek isteniyorsa aynı prosedürler işleyecek. Hem maden işçilerince hem Çalışma Bakanlığı müfettişlerince kontrol edilecek. Eksiklik olmadığı veya tesbit edilen eksikliklerin giderildiği ortaya çıkarsa, oralarda da güvenli bir ortam oluştuğu tesbit edilirse de üretime geçilecek" dedi.

Soma'daki madenlerde örgütlü Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır da raporla Işıklar maden ocağına üretim izni çıkmış olduğunu belirtti.

Mayıs ayındaki faciada 301 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Satır, "Ondan sonra bize gelen bir çok maden işçisi arkadaşımız 'biz ne yapacağız, çalışmak istiyoruz, madenin açılmasını istiyoruz' diyorlardı. İşçi sağlığı ve iş yeri güvenliği alanında gerekli tedbirler alındığı yönünde rapor yazıldıysa, kazasız, belasız çalışma diliyorum. Sendika olarak çalışanlarımızın arkasındayız" diye konuştu.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?