Somalili Türkler akrabalarını arıyor-FOTO

Somalili yaklaşık 70 aile, dedelerinin Osmanlı askeri olduğunu savunarak Türkiye'deki akrabalarını arıyor

Genel 24.02.2012, 13:43 24.02.2012, 13:43
Somalili Türkler akrabalarını arıyor-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dedelerinin yıllar önce Somali'ye yerleşen ve burada evlenen Osmanlı askeri bir Türk olduğunu öne süren yaklaşık 70 aile, Türkiye'deki akrabalarına ulaşmak istiyor.

Başkent Mogadişu ve çevresinde yaşayan, Türk lakabıyla bilinen ve Türk asıllı oldukları iddia edilen 70 aile Anadolu Ajansı tarafından bulundu.

İnsani yardım için ülkeye gelen Türkleri kendilerinden gören aileler, bugüne kadar ulaşamadıkları yakınlarına gazete ve televizyonlar aracılığıyla seslerini duyurmak istiyor.Ailenin büyüklerinden Ahmed Osman Muhammed, yaptığı açıklamada, büyük babaları Muhammed Halil'in asker olduğunu, bu nedenle Yemen'de bulunduğunu söyledi. Sonra Somali'ye geldiğini, burada Somalili bir kadınla evlendiğini belirten Muhammed, ''Büyük babamın 6 oğlu 3 kızı olmuş. Burada bize tanınmak için ismimizin sonuna ''Türk'' koymuşlar. Sonraları ülkede soyadı olarak baba ve dede isimleri kullanıldığından Türk lakabımız şimdi isimlerimizde yer almıyor. Ama burada Türk olarak biliniyoruz'' dedi.

AKRABALARIYLA TANIŞMAK İSTİYORLAR

Kendilerinin Somali'de doğup büyüdüğünü ifade eden Muhammed, şunları kaydetti: ''Elimizde büyük babamıza ait Türkiye pasaportu var. Türkiye'de çekilmiş çeşitli fotoğraflar var. Aslında büyük babamız Denizli'deki akrabalarını bulmuş. Fotoğrafları da var. Biz ulaşmaya çalıştığımızda hep engeller çıktı. Ben niyetlendim. Elçilik yardımıyla Türkiye'ye gidecektim. Ancak gitmeme üç gün kala babamı kaybettim. Sonra iç savaş çıktı. Elimizde Türk olduğumuza dair çeşitli dokümanlar vardı. Ama çoğu savaş döneminde yok oldu. Bizim kimseden maddi beklentimiz yok. Tek isteğimiz, akrabalarımızı bulup tanışmak. Buraya yardım geldiğinde hemen Türklerin yanına koştuk. Sanki bizden birileri gelmişti. Çok mutlu olduk.''Yardımeli Derneği Somali Sorumlusu Mehmet Çitil, Somali'ye geldiklerinde derneğin adının yazılı olduğu ve Türk bayrağının bulunduğu tabelayı astıklarını söyledi. Yaklaşık 100 yıl önce buraya gelip yerleşmiş ailelerin tabelayı görünce kendilerine ulaştığını ifade eden Çitil, ''Aileler Denizli ve İzmir'de akrabalarının olduğunu söylüyor. Onlara elçilik kanalıyla yardım alabileceklerini anlattık. Ellerindeki fotoğrafları bize gösterdiler. Bizi çok seviyorlar'' diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?