banner39

Sosyal medya, Polis 155'e rahat bir nefes aldırdı

Sosyal medya sitelerinin yaygınlaşmasıyla 155'i can sıkıntısından kurtulmak ve sohbet etmek için arayanların sayısı azaldı

Genel 29.07.2012, 13:11 29.07.2012, 13:17
Sosyal medya, Polis 155'e rahat bir nefes aldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Önceden canı sıkıldığında 155'i arayarak sohbet etmeye çalışan vatandaş, sosyal medyayı keşfedince Emniyet de rahat bir nefes aldı.

Samsun Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, 155 Polis İmdat hattına yapılan ihbarlara ilişkin, "Canı sıkılıp da sohbet etmek isteyip kimseyi bulamayıp, 'ben biraz sohbet edeyim' deyip arayanların oranı çok düştü. Bunda internetteki sohbetlerin, sosyal paylaşım sitelerinin açılmış olmasının çok büyük etkisi var" dedi.

Çelik yaptığı açıklamada, 155 Polis İmdat hattının vatandaşlar tarafından en çok bilinen çağrı merkezi olduğuna dikkati çekti.

Merkezin her gün yüzlerce ihbar aldığını ifade eden Çelik, bu ihbarların önemli bir kısmının Emniyet Teşkilatının görev ve sorumluluklarının dışında ihbarlar olduğunu belirtti.

'POLİS İMDAT' DEĞİL 'YETİŞ İMDAT'

155 Polis İmdat hattını arayan pek çok kişinin polisin sorumluluk alanında olmayan ihbarlarda bulunduğunu anlatan Çelik, orman yangınında da gürültü veya çevre kirliliğinde de acil yardım alınmak istendiğinde de vatandaşların 155'i aradıklarını bildirdi.

Jandarmayı, Sahil Güvenliği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünü, 112'yi ilgilendiren konularda da vatandaşların 155'i arayarak yardım istediğini ifade eden Çelik, doğru kurum aranmadığı için bunun olaya müdahalede gecikmelere, zaman ve iş kaybına yol açtığını, yardım bekleyen kişi ya da kişilerin de mağduriyet yaşadıklarını kaydetti.

İlgili kurumların çağrı hatları olduğunu, Valiliğin bir çalışma ile bütün hatları tek çağrı merkezinde toplamayı hedeflediğini anlatan Çelik, başka illerde uygulamaya konulan bu sistemin yararlı olacağını düşündüklerini söyledi.

SOHBET İÇİN 155'İ ARAYANLAR AZALDI

Çelik, 155 Polis İmdat hattının önceden asılsız ihbarlarla, canı sıkılıp sohbet etmek isteyenlerce meşgul edildiğini anımsatarak, şöyle konuştu: "Şimdi asılsız ihbarların, dalga geçenlerin, canı sıkılıp da sohbet etmek isteyip kimseyi bulamayıp, 'ben biraz sohbet edeyim' deyip arayanların oranı çok düştü. Bunda internetteki sohbetlerin, sosyal paylaşım sitelerinin açılmış olmasının çok büyük etkisi var. Netice itibarıyla bizim için olumlu bir gelişme. Önceden, bizim ihbar hatlarımızın yüzde 30, 40'larını oluşturan, sadece meşgul etmek için arayanlar neredeyse sıfıra inme noktasında. Bu bizim için olumlu bir gelişme."

'UÇAKTA BOMBA VAR' İHBARLARI KESİLDİ

Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, 155 Polis İmdat hattına kasti olarak yapılan asılsız ihbarlar için cezai yaptırımlar uygulandığını, bu yaptırımların asılsız ihbarların azalmasını sağladığını söyledi.

Önceden uçağa geciken bazı insanların 155'i arayarak, "uçakta bomba var" ihbarları yaptıklarını, söz konusu kişilerin ağır cezalar almalarının ardından bu tür ihbarların artık neredeyse yapılmadığını vurguladı.

Çelik, vatandaşların bilinçlenmesiyle 155 Polis İmdat hattının daha verimli kullanıldığını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü