banner39

Sosyal yardım alanların istihdamı sağlanacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardım alan kişilerin işe girmelerini teşvik için çeşitli uygulamalar başlatıyor

Genel 30.04.2014, 08:49 30.04.2014, 08:49
Sosyal yardım alanların istihdamı sağlanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümet, sosyal yardımlarla hayatını sürdüren binlerce yoksulu çalışmaya teşvik edecek bir uygulama başlatıyor.

Sabah’ta yer alan habere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın aldığı kararla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV), bundan sonra iş görüşmesine giden yoksullara özgeçmişini hazırlamak gibi giderleri için 100 liraya kadar, iş bulan yoksula ise 400 lira tutarında "işe başlama yardımı" yapacak. İşe yerleşenlere 12 ay boyunca şartlı eğitim ve sağlık yardımları ödenmeye devam edilecek. Fazla yardım alan ve çok çocuklu kişilere öncelik verilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından 81 il valiliğine yoksulların istihdam bağlantısının kurulması ve bu konuda "geçici istihdam görevlileri" oluşturulması için bir genelge yollandı.

"DÜZENLİ GELİR SAHİBİ OLMALARI SAĞLANACAK"

Bu sayede hem çalışabilir durumdaki kişiler iş hayatına kazandırılacak hem de düzenli bir gelire kavuşarak sosyal yardım sisteminin dışına çıkmaları sağlanacak. İşe yerleştirilen yoksulun sosyal yardımının kesilmesiyle devlet üzerindeki ödeme yükü de kalkacak. SYDV'lerde bir sosyal çalışmacı, "geçici istihdam görevlisi" olarak görevlendirilecek. Bu görevliler 18-45 yaş aralığında sosyal yardım alan kişileri tespit edecek. İşe yerleşen yoksul vatandaşa, bir defaya mahsus olmak üzere 400 liralık "işe başlama yardımı" da yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?