banner39

Sözleşmeli askerden gelir vergisi alınacak

Uzman erbaşların tazminatlarından gelir vergisi kesilmezken; Maliye, sözleşmeli subay ve astsubaylardan vergi almaya hazırlanıyor

Genel 07.01.2014, 14:13 07.01.2014, 14:13
Sözleşmeli askerden gelir vergisi alınacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanlığı, sözleşmeli subay ve astsubaylara ödenecek tazminattan gelir vergisi kesilip kesilmeyeceği tartışmalarına noktayı koydu.

Sabah'ın haberine göre Maliye, sözleşmeli subay-astsubaylara verilecek tazminattan gelir vergisi kesintisi yapılması gerektiğini açıkladı. Sözleşmeli uzman erbaşlardan alınmayan vergi, sözleşmeli subay, astsubaylardan alınacak. Buna göre, 60 bin lira altında olan tazminatlardan yüzde 27, üzerinde olanlardan da yüzde 35 gelir vergisi kesilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı, Ekim 2013'te Maliye'ye bir yazı gönderdi. Konuyu inceleyen Maliye cevaben yazdığı mektupta sözleşmeli subay ve astsubayların haklarını düzenleyen yasada vergi kesintisi olmadığı yönünde bir hükme yer verilmediğini bildirdi. Bu nedenle de sözleşmeli subay-astsubay, sözleşme süresini bitirip ayrılmak istediğinde kendisine ödenen tazminattan gelir vergisi kesintisi yapılacak.

TSK'dan ayrılan sözleşmeli subay, astsubaylardan da 5 yıl geriye dönük olarak bu paranın tahsil edileceği belirtiliyor. Bu statüdeki askerler kesinti yapılmaması için düzenleme yapılmasını talep ediyor. Bu kapsamda olan askerler, kararın iptali ve değişikliği için dava açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?