banner39

'Sözleşmeliye kadro'da tarih verildi...

Belediyelerde çalışan sözleşmelilerin kadroya alınması çalışmaları bu dönem yerine getiriliyor

Genel 17.12.2012, 12:39 17.12.2012, 15:31
'Sözleşmeliye kadro'da tarih verildi...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmeli belediye personelini bu yasama döneminde kadroya alacaklarını söyledi. TRT Haber Özel Gündem Programı'na katılan Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu da sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili gelinen son durumu anlattı ve tarih verdi.

Bursa'da habercilere açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, bir önceki seçimlerde Başbakan Erdoğan’ın yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınacağıyla ilgili bir vaadi olduğunu hatırlattı. Çelik, bu vaadin yerine bu dönem getirileceğini söyledi.

Bakan Çelik, “O dönemde 200 bin sözleşmeli personel kadroya alınmış. Fakat, yerel yönetimlerdeki personel alınmadığı için bununla ilgili bir talep bize iletildi, Başbakanımıza aktardık. Böyle bir sözünün olduğunu kendilerine ifade ettik. O da ‘Bizim hiçbir sözümüz yerde kalmamıştır’ dedi. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı şu anda sürdürüyoruz. Bu dönem içerisinde, yani bu yasama yılı içerisinde ya başında ya sonunda sonuna kadar mutlaka bu sorunu çözeceğiz. Onla ilgili yasal düzenleme hazır. Genelde sözleşmelilerle ilgili bir talep var. Sözleşmeli dediğiniz zaman şu anda bizim sistemimizde 156 bin sözleşmeli personel var. Bunlarla ilgili bazılarının talepleri, bazılarının da sözleşmeli kalma talepleri var. Bu boyutuyla da bir kez daha bir sözleşmelilik sistemimizi gözden geçirme imkanını elde etmiş olacağız. Ama vaadimiz olan yerel yönetimlerdeki sözleşmelilerin kadroya alınması konusunda bir sıkıntı yok. Onla ilgili düzenlemeyi yapacağız” dedi.
 
“NASIL OLSA KADROYA ALINACAK FİKRİ YANLIŞ”

Belediyelerde son rakamlara göre 17 bin 800-18 bin sözleşmeli personel bulunduğuna dikkat çeken Çelik, son zamanlarda sözleşmeli personel sayısında artış yaşandığını dile getirdi. “Nasılsa kadroya alınacak” diyerek sözleşmeli personel sayısının artmasının yanlış olduğunu anlatan Çelik, “Mutlaka onun tarihi olacak, bir yerde kesilmesi gerekiyor. Bu konuda bazı duyumlar kulağımıza geliyor. Bunlar yanlış yaklaşımlar yani. Bu çıkacak bizim kamuoyuna taahhüdümüz, belki hemen yeni yılla birlikte yapacağımız düzenlemelerin bir tanesinde yer alabilir” diye konuştu

DEVLET PERSONEL BAŞKANI TARİH VERDİ

TRT Haber Özel Gündem Programı'na katılan Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu,sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili son durumu anlattı. Kumbuzoğlu, 30 Haziran'a kadar çalışmanın tamamlanacağını söyledi:

"2 yıl önce 205 bin personel kadroya geçirildi haklı olarak talep var. Sayın Başbakanımız belediyelerde çalışan sözleşmeliler için dedi ama kapsamı konusunda Bakanımız Faruk Çelik 30 Hazirana kadar üzerinde çalışma yapacağımızı ve kapsamı konusunda zaman içerisinde netleşeceğini ifade ettiler. Kapsamı konusunda net bir şey yok 4B'liler de mi girecek diğer kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personel var, KİT'lerdekiler var onlarda mı girecek zaman ilerledikçe sayın bakanımız bunları deklare edecektir"

banner53
Yorumlar (4)
Serdengeçti 8 yıl önce
Belediyelerde çalışan sözleşmelilerin hiçbiri KPSS ile işe alınmadı. Parti ayrımı yapmadan söylüyorum; Hepsi yönetiminde bulunduğu belediyenin partisi bünyesindeki yandaşlarıdır. Bu yapılan, gecesini gündüzüne katarak çalışıp, belki dershanelere gitmiş KPSS ye giren ve atama bekleyen insanlara küfür etmek demektir. Başbakan KPSS ye giren bu kadar insanın ahını kaldıramaz, ağır gelir...
belediyeci 8 yıl önce
sanki kpss ye biz girmedik bizde girdik kardeşim85 puan aldım yerleşemedim ama belediyede 6 yıl boyunca şirketinde çalıştım ve busene sözleşmeli oldum adaletten yandaştan bahsediyosun bunu hakettiğimi düşünüyorum ben.sen ve seningibi düşünenler hiç bir iş yapma kpss sınavına gir yerleşemeyince çamur at izi kalsın hem kpss ye çalıştım gece demedim gündüzdemedim belediyeşirketinde çalıştım hakettim.
ahmett 8 yıl önce
taşorenlerin hakını savunaçak insan oğlu yokmu bu taşorenler hep birşeylere muhtaç mı yaşıyıçak akp liler partinizin ismigibi adaletli olun lütfen kadroysa herkese kodro oyu verenler sadece belediyedekilermi artık bu taşorenliği kaldırın aradakilerin parasınıda işçinize verin
satılmış teke 8 yıl önce
belediyelerdeki ihale usulu çalıştılan taşerön işçilerin kamuya alınma pırojesi varmı SAYIN BAŞBAKANIMIZIN bizlere de bir müjde varmesini çok istiyorum sorumun cevabını istiyorum saygılarımla satılmış teke
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü