S&P: Biz yine de size not vereceğiz

Türkiye hakkında verdiği tartışmaları not kararları yüzünden artık Hazine Müsteşarlığı ile bir anlaşması bulunmayan S&P, "biz yine de size not vermeye devam edeceğiz" anlamında bir açıklama yaptı

Genel 14.01.2013, 18:03 14.01.2013, 18:41
S&P: Biz yine de size not vereceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Hazine Müsteşarlığı ile bir anlaşmaları olmamasına rağmen Türkiye'nin kredi notunu ''talep edilmemiş'' (unsolicited) reyting şeklinde derecelendirme devam edeceğini açıkladı.

S&P'nin yazılı açıklamasında, ''Hazine ile artık anlaşmamızın olmaması nedeniyle Türkiye'nin kredi notu derecelendirmesini talep edilmemiş nota çeviriyoruz. Türkiye'nin notunu talep edilmemiş derecelendirme temelinde derecelendirmeye devam edeceğiz. Çünkü analizlerimizi destekleyecek güvenilir kamu bilgisine erişimmiizin olduğunu düşünüyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

S&P, Avrupa Birliği denetim kuralları çerçevesinde, kredi notu derecelendirmelerinde ülke notunun, o ülke yetkili kurumlarıyla aralarında bir anlaşma olmaksızın derecelendirilmesi halinde, bu durumun belirtilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

S&P Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, geçen yıl mayıs ayında AA'ya özel röportajında, anlaşmanın feshedilmesi halinde yine de kuruluşun Türkiye'yi derecelendirmeye devam edeceğini vurgulayarak, ''Fransa reyting anlaşmasından 2000 yılında geri çekildi. Fransa'yı halen derecelendirmeye devam ediyoruz. Çünkü finansal piyasalar için büyük bir oyuncu ve müşterilerimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz'' şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?