banner39

'S&P kendi ayağına kurşun sıktı'

Ekonomi Bakanı Çağlayan, S&P'nin Türkiye'nin notunu verirken hata yaptığını belirterek "S&P kendi ayağına kurşun sıktı" dedi

Genel 11.05.2012, 16:15 11.05.2012, 16:16
'S&P kendi ayağına kurşun sıktı'

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''IMF Başkanı açık bir şekilde ifade etti, 'S&P Türkiye'den özür dilemesi gerekir' diye... S&P, double S&P bana göre, ister özür dilesin ister özür dilemesin, bizim böyle bir beklentimiz yok. Kendi güvenirliği konusunda önemli darbe aldı. S&P çifte standart uygulayan bir kurum... Bu hatanın Türkiye'ye hiç bir maliyeti olmamıştır ve olmayacaktır ama S&P kendi ayağına ateş etmiştir ve kendi güvenirliği gitmiştir'' dedi.

Çağlayan, Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Türkiye Yatırım Danışma Konseyi üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 2023 yılında kişi başına 25 bin dolarlık milli gelir oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, ''Türkiye 2011 yılında Çin'in hemen arkasında 8,5'lik bir büyüme elde ederken Hindistan, Rusya, Almanya, Brezilya gibi ülkelerin de önünde önemli bir performans sergiledi. Ve hükümetimiz döneminde Türkiye 2008 yılındaki küresel krize rağmen, ortalama her yıl yüzde 5,3 oranında büyüme başarısı gösteren bir ülke oldu'' diye konuştu.

Çağlayan, Türkiye'nin 2011 yılında cari açığın hızlı artışı ile karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Ancak bu alanda kısa uzun vadede sonuç alacağımız çok önemli çalışmalar içindeyiz. Cari açığın azaltılmasında üretim ve ihracat yapımızda önemli çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle ihracata dayalı bir üretim stratejisi kendimize ilke olarak belirledik'' ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?