banner15

SP: Somali'de ekmek yok silah var

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz’ın başkanlığında oluşturulan heyet Somali’den döndü ve kıtlık felaketine ilişkin tespit ve değerlendirmeleri rapor haline getirdi

SP: Somali'de ekmek yok silah var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi - ANKARA

Son 60 yılın en büyük kıtlık felaketiyle karşı karşıya bulunan Somali’ye bir heyet gönderen Saadet Partisi, tesbitlerini rapor haline getirdi. Rapor, bayramlaşma sırasında şeker ikramıyla birlikte, diğer parti temsilcilerine de sunuldu.

Saadet Partisi tarafından, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz’ın başkanlığında oluşturulan heyet Somali’den döndü ve kıtlık felaketine ilişkin tespit ve değerlendirmeleri rapor haline getirdi. Çarpıcı tesbitlerin yer aldığı rapor, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’a da gönderildi.

Raporda çarpıcı tesbitlere yer verildi. Bu tespitlerden bazıları şu şekilde sıralandı:

EKMEK YOK AMA SİLAH VAR

İnsanların ekmek bulamadığı Somali’de, 14-15 yaşındaki çocukların elinde bile otomotik tüfekler, kalaşnikof silahlar var. Ekmeğin giremediği ülkeye füze de dahil olmak üzere onlarca çeşit silah ve bombanın, kimler tarafından, nasıl ve hangi yollarla sokulduğu mutlaka cevaplanması gereken bir soru.

ÜÇ AYDA 30 BİN ÇOCUK ÖLDÜ

Okuma yazma oranı yüzde 34. Ölüm yaşı oranı ise 48. 10 milyonluk nüfusa sadece 550 doktor düşüyor. 1990 yılında kişi başına milli gelir 170 dolar seviyelerinde iken bugün resmi bir tespit yapılamasa da, aylık ortalama kazanç miktarı 40 dolar seviyelerinde. Sadece son üç ayda açlık ve yoksulluk nedeniyle ölen çocuk sayısı 30 bin.

UMUTLARI TÜRKİYE’DE

Bölgeyi yeniden istikrara kavuşturabilecek tek ülke Türkiye. Çünkü Beyaz Adamı sevmeyen Somalililer söz konusu Türkiye olunca bütün yüreklerini açıyorlar. Bunda Türkiye’yi Osmanlı’nın torunları olarak görmeleri önemli bir etken oluşturuyor.

YARDIM DERNEKLERİ

Bunun yanı sıra, Kızılay, Diyanet Vakfı, Cansuyu, IHH, Deniz Feneri, Kimse Yok mu gibi birçok yardım örgütünün bölgede yaptığı olağanüstü çalışmalarda Somalililerin gönlünü fethetmiş durumda. Gerçekten bu yardım derneklerinin ölüm tehlikesini göze alarak yaptıkları fedakarca çalışmalar her türlü takdirin üzerinde. Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın Somali’ye yaptığı gezide bölgenin istikrara kavuşması noktasında Türkiye’ye yönelik beklentiyi arttırmış görünüyor.

ÖNCE GÜVENLİK VE İSTİKRAR

Türkiye’nin bundan sonraki öncelikli görevi bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak konusunda atılacak adımlara öncülük yapmak olmalıdır. Somali halkının Türkiye sevgisi bunun için uygun ortamı sağlamaktadır.

TÜRKİYE HAKEM OLMALI

İstikrarın sağlanabilmesi için Somali’deki tüm yerel grupların yöneticileri Türkiye’nin öncülüğünde bir araya getirilmeli ve aralarındaki ihtilafların giderilmesi konusunda Türkiye hakem rolü üstlenmelidir. Ekonomik, askeri ve siyasi alanda ilişkiler arttırılmalıdır. Somalili öğrenci, polis ve askerlere gerekli eğitim desteği verilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 18:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35