banner39

STK'lar medresedeki defileye tepkili

Cemil İpekçi'nin 25 Eylül Cumartesi günü tarihi Kasımiye Medresesi'nde yapacağı defileye tepkiler artıyor.

Genel 21.09.2010, 16:30 21.09.2010, 16:35
STK'lar medresedeki defileye tepkili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mardin'deki STK'lar, öğle namazını Kasımiye Medresesi'ndeki camide kıldıktan sonra ortak bir basın açıklaması ile defileyi protesto etti.

Mardin Valiliği tarafından düzenlenecek olan, ünlü tasarımcı Cemil İpekçi'nin yapacağı ve birçok ünlü mankenin yer alacağı defile kentte tepkilere neden oldu.

Medresede toplanan 50'ye yakın STK Başkanı ve bu STK'lara üye 300'ün üzerinde vatandaş, önce inkar edilen camide namaz kıldı, daha sonra medresedeki türbede dua etti.

Camide asılı bulunan cami külliyesini gösteren resmi yazıyı basın mensuplarına gösteren STK'lardan Eğitim-Bir-Sen Başkanı Hasan Ekinci, "Burada asılı bulunan yazılı belge hem valiliği, hem Cemil İpekçi'yi hem de müftülüğü yalanlıyor. Çünkü buradaki cami resmi olarak Mardin Müftülüğü'ne ait, burada bize namaz kıldıran imam da Mardin Müftülüğü'ne bağlı kadrolu bir imam hatiptir. Burası içinde 2 mescit bulunan; biri Hanifi, biri Şafii mezhebi tarafından medrese olarak kullanılmış ve yüzyıllarca dini eğitim yapılmıştır. Böyle bir etkinlik için mabedin seçilmesi; Allah'ın evinin seçilmesi bir talihsizliktir. Buna tepki gösteriyoruz." dedi.

Medrese avlusunda toplanan STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Ensar Vakfı Mardin Şube Başknı Zeynel Tepret, "Daha önce de Mardinbienali adı altında içi su dolu şeffaf naylonların giydirildiği mankenlerin sulu gösterilerine mekan kılınan Kasımiye Medresesi, şimdi de podyum olarak kullanılmak istenmektedir. Bu halkımızın hissiyatını rencide etmektir. Bu milletimizin ahlak, kültür, gelenek ve dini değerleriyle alay etmektir. Bu kutsal mekanlara bir tecavüzdür, saygısızlıktır." eleştirisinde bulundu.

Açıklamasında Mardin Valiliği'nin daha önce düzenlediği etkinliklere de tepki gösteren Tepret, burada düzenlenecek defile gibi etkinliklerin kasıtlı yapıldığını savundu.

Tepret, "Özellikle son bir yıldır Mardin'de abartılı içkili kokteyllerin, konser, müzikal, dans, defile gibi etkinliklerin başta Kasımiye Medresesi olmak üzere tarihi yapı, mabed ve medreselerde yapılması halkımızın haklı tepkisine yol açmaktadır. Mardin Valiliği tarafından 25 Eylül 2010 günü, modacı Cemil İpekçi'ye tarihi Kasımiye Medresesi'nde bir defile düzenlenmesi planlanmıştır. Niçin başka alan değil de Kasımiye Medresesi? 1469 yılında Akkoyunlu hükümdarı Cihangiroğlu Kasım tarafından inşa edilen ve 80 yıl öncesine kadar da tam 540 yıl boyunca ilim ve irfan mektebi olmanın yanında içinde iki mescit ve iki türbesi bulunan bir külliyedir. Bu camilerden birisi halen Diyanet İşleri Başkanlığı Mardin Müftülüğü'ne bağlı olup bir imam-Hatip kadrosu bulunmaktadır. Bu cami serili ve temiz olup cemaatin ibadeti için kullanılmaya devam etmektedir. Yani günlük ibadete açık vaziyettedir."şeklinde konuştu."

DİYANET VE MÜFTÜLÜK BU KONUDA NEDEN SESSİZ?

Yunanistan, İspanya, Ermenistan, Amerika ya da başka bir ülkede, Müslümanlara ait bir dini mekanda defile düzenlenmesine ülke ve millet olarak tepki verilmesine rağmen Kasımiye Medresesi'nde düzenlenen defileye herkesin sessiz kalmasının manidar bulduğunu anlatan Tepret açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Mardin-Diyarbakır Metropoliti sayın Saliba Özmen konu ile ilgili; 'Manastırlarımızda bu gibi gösterilere izin vermem. Allah'ın anıldığı mekanlarda bunlar uygun değildir' açıklamasını basınla paylaşırken, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Mardin Müftülüğümüz ve ilgililer bunu bile ifade etmekten niçin kaçınmaktadırlar? Kasımiye Medresesi Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, içindeki caminin kadrosu ise Mardin Müftülüğüne aittir. Buradan, bu cemaatle öğle namazını kıldığımız tarihi Kasımiye Camii'nden, Mardin sivil toplum kuruluşları olarak, başta vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı'na ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne açık çağrıda bulunuyoruz; Camilerimizin, dini ve tarihi mekanlarımızın amacının dışında ve tarihi misyonuna aykırı kullanılmasına izin verilmemelidir."

Olaya tepki gösteren Dost-Der Başkanı Avukat Yahya Turan; "Yapılacak olan bu defileyle Müslümanların inancına hakaret yapılmak isteniyor. Cami ve türbe olan bir yerde defilenin yapılması ne anlam taşıyor? Bunu kilisede yapmak isteseler yapamazlar çünkü izin alamazlar ama cami ve türbe olan bir yerde Müslümanların duyarsızlığından kaynaklanan sebeplerden dolayı rahat bir şekilde yapacaklarını dile getiriyorlar. Bu defileyi kabul etmemiz mümkün değildir. Mesele bir basın açıklamasıyla geçiştirilecek kadar değersiz değildir. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı ve hem halkımıza hem STK'lara hem de yetkililere büyük görev düşmektedir." dedi.

Bir tepki de Mardin İmam Hatip Mensup ve Mezunları Derneği Başkanı Abdurrahim Akdağ'dan geldi. Akdağ "Düzenlenmek istenen defilenin Mardin'i başkalaştırmaya, değiştirmeye ve dönüştürmeye yönelik bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?