STK'lardan Genelkurmay'a tepki

Sivil Toplum Kuruluşları, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına "Genelkurmay’ın açıklamaları talimatla tahliye anlamı niteliğindedir" diye sert tepki gösterdi.

STK'lardan Genelkurmay'a tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı'nın "Balyoz sanıklarının neden hala tutuklu olduklarını anlamadıklarını" yönündeki açıklamasına Siivil Toplum Kuruluşları, "Genelkurmay'ın açıklaması adil yargılamaya müdahaledir" diyerek sert tepki gösterdi.

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, Genelkurmay Başkanlığı tarafından devam etmekte olan bir yargılama ve bu yargılama sırasında verilen tutuklama kararına karşı yapılan açıklamayı hukuk devleti ve demokrasi adına kaygı verici olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın, Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 163 personelin, tutukluluğuna yapılan itirazın reddedilmesi üzerine bugün resmi internet sitesinde yaptığı açıklama tepkiyle karşılandı. Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, hukuka saygı duyması gereken bir kurumun yargılama hakkında anlamsız bulduklarını içeren açıklama yapmasını doğru bulmadıklarını kaydetti. Şahin, "Tutuklu şüpheliler hakkında onların eylemlerini ve kendilerini koruyan kollayan bir açıklama yapmasının, Genelkurmay’ın personeli içindeki 'darbeci', 'vesayetçi' zihniyetten kurtularak temizlenmek yerine bu zihniyeti ve faaliyetlerini normal ve hukuka uygun gördüğünü açıklamasını darbe planlayanları koruma yolunu seçmesi ve bu davada tarafgir davranmaya başlamasını, yargılamayı etkileme yolunu seçmesini kabul etmek imkansızdır.Genelkurmay Başkanlığı'nın hala milletimiz ve devletimiz üzerindeki vesayetine devam etmeye çalışması hala demokrasiyi ve hukuk devleti ilkelerini içlerine sindiremediklerini göstermektedir." dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın adil yargılamayı engellemeye çalışmak yerine anayasa ile kendisine verilen görevin dışına çıkmaması gerektiğine dikkat çeken Av.Mehmet Birol Şahin, yargıya yardımcı olması ve sözde değil özde demokrat ve hukuk devleti geleneklerini özümsediğini göstermesi gerektiğini vurguladı. Şahin, açıklama ile devlet geleneği, hukuk devleti ilkeleri, demokrasi ve hukuka saygının alenen çiğnendiğine işaret etti.

Güvenlik hizmeti üretmesi gereken ve devletin bir memuru konumundaki kişilerin güvenlik hizmet kalitesi konusunda ilerleme kaydetmesini isteyen Şahin, kendi işiyle ilgilenmesi gereken bir kurumun siyasete ve yargıya yön vermeye çalışmasının yanlış olduğunu kaydetti. Seçimlerin yaklaştığı bir dönemde ve anayasanın tamamen değiştirilmesinin konuşulduğu bir dönemde yapılan bu açıklamayı milletin taleplerine uygun olmadığına değinen Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, şöyle devam etti: "Bir eylemin suç olup olmadığını, Balyoz'un seminer mi darbe planı mı olduğunu Genelkurmay Başkanlığı değil yargı karar verir. Genelkurmay'ın bu açıklaması suç teşkil eder ve bu açıklamayı yapan kurumun yetkilileri hakkında soruşturma açılması gerekir. Hükumeti bu anlamda demokrasi ve hukuk devleti yolunda sağlıklı yürüyebilmek için derhal Genelkurmay açıklaması hakkında soruşturma açması gerekir." 

KURALDER: TALİMATLA TAHLİYE ANLAMI NİTELİĞİNDE

Antalya Kural Hukukçular Derneği (KURALDER) Başkanı Erdal Taş, Genelkurmay Başkanlığı’nın Balyoz Davası kapsamında tutuklu bulunan 163 askeri personelle ilgili yaptığı açıklamanın, talimatla tahliye anlamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan 163 askeri personelin tutukluluğuyla ilgili olarak yayınladığı açıklamaya KURALDER’den tepki geldi. KURALDER Başkanı Erdal Taş, devam eden bir dava hakkında Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın açıkça yargıya müdahale olduğunu söyledi.

"Yargı bağımsızlığı esas alındığı bir hukuk devletinde bu tür açıklamalar kabul edilemez." diyen Taş, açıklamanın bir nevi talimatla tahliye anlamı niteliğinde olduğunu ifade etti. Taş, "Yürütülen soruşturmanın içeriği hakkında yapılan açıklama asla kabul edilemez. İddia edilen eylemin suç vasfı taşıyıp taşımadığına karar verecek olan Türk yargısıdır." dedi.

ŞANLIURFA BAROSU: DAVAYI ETKİLEYEBİLECEK MAHİYETTE

Şanlıurfa Barosu Başkanı Avukat İrfan Güven, "Genelkurmayın açıklaması süren bir davayı etkileyebilecek mahiyette bir açıklama. Şüphesiz ki tutuklamalar tedbir amaçlıdır." dedi.

Güven, Genelkurmay Başkanlığı'nın bugün resmi internet sayfasında Balyoz Davası ile ilgili tutuklanan personelin tutukluluk halini anlamakta güçlük çektiğine yönelik açıklamasına ilişkin bir açıklama yaptı. Güven, "Genelkurmayın açıklaması süren bir davayı etkileyebilecek mahiyette bir açıklama. Şüphesiz ki tutuklamalar tedbir amaçlıdır. Bu yönüyle eleştiriye açıktır. Ancak bu eleştirinin Sanıklar, hukukçular veya davanın tarafları tarafından yapılması gereken bir açıklama. Hızla değişen ülkemizde yargı kurumları, dolayısıyla mahkemeler bu tür açıklamalardan etkilenmemesi gerekir." dedi.

"HUKUKU HUKUKÇULAR KONUŞSUN"

Şanlıurfa Hukukçular Derneği Başkanı Ömer Avcı ise, hukukun hukukçular tarafından tartışılması gerektiğini savundu. Benzeri davalar hakkında herhangi bir kesimden açıklamaların gelmesinin yargıyı etkileyebileceğine dikkat çeken Avcı, konu ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı: "Hukuku hukukçular konuşsun. Başkaları konuşursa ilerleyen dönemlerde sıkıntılara neden olabilir. devam eden yargı konuları ile ilgili herkes konuşursa ister istemez yargı etkilenir. Burada sadece Genelkurmay'ı kastetmiyorum ilgisiz hiçbir kurumun konuşmaması gerektiğini düşünüyorum"
 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 22:48
banner53
YORUM EKLE

banner39