STK'lardan Hakkari'nin taşınması kararına tepki

Hakkari'de kanaat önderleri, STK ve esnaf temsilcileri, Hakkari il merkezinin Yüksekova ilçesine taşınmasına tepki göstermek için Valilik önünde basın açıklaması yaptı. Gruptan belirlenen 10 kişilik heyet, Vali Yakup Canpolat ile görüşmek üzere Valiliğe geçti.

STK'lardan Hakkari'nin taşınması kararına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari'de kentin kanat önderleri, ileri gelenleri, sivil toplum kuruluşları ve esnaf temsilcileri, Hakkari il merkezinin Yüksekova ilçesine taşınmasına tepki göstermek için Valilik önünde basın açıklaması yaptı.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası, Mazlum Der ve Hakkari Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Temsilciliği öncülüğünde, TSO toplantı salonunda bir araya gelen grup, il merkezinin Yüksekova'ya taşınmasını tartıştı ve eylem kararı alındı.

Gruptakiler, vali ile görüşme, evlere ve iş yerlerine satılık ilanları asma, imza kampanyası başlatma ve belirlenen heyetin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile ilgili bakanlıklarla görüşmesine karar verdi.

Toplantının ardından gruptakiler, Konak Caddesi üzerinde bulunan Valiliğe yürüdü. Valilik yakınında polisler tarafından durdurulan grup, burada basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Mazlum Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, kent merkezinin taşınması durumunda halkın iş yerlerini kapatacağını ve göç etmek zorunda kalacağını söyledi.

Şen, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın Hakkari merkezinin taşınması kararını kamuoyuyla paylaştığı günden bu yana, ilde büyük bir infial ve şok hali yaşandığını savundu.

Hakkarililere sorulmadan alınan bu kararın, hangi gerekçelerle ve nasıl alındığını bilmediklerini belirten Şen, şöyle konuştu:

"1936'dan beri il olan kenti 80 kilometre uzağa taşımaya kalkışmanın yaratacağı mağduriyet ve travmanın farkında mısınız? Hakkari kent merkezi kamu idari yapılanması ve kamu yatırımlarıyla ayakta durmaktadır. Kent merkezi taşındığında Hakkari halkı iş yerlerini kapatacak ve göç etmek zorunda kalacaktır. Hakkarililer olarak bu kararın güvenlik gerekçesiyle alındığını düşünmekteyiz. Eğer güvenlik gerekçesi ile bu karar alınmamışsa Rize'nin, Artvin'in, Tunceli, Bayburt, Gümüşhane'nin de taşınması gerekmez mi size soruyoruz. Devletimizin bundan sonraki politikası şehir merkezlerinin taşınması mıdır? Hakkari'nin il olarak kalmasını talep etmenin dışında, Yüksekova'nın il olmasına karşı değiliz. Gerekçesi ne olursa olsun eğer devlet Yüksekovayı il yapmak istiyorsa, bunu Hakkari'yi yıkmadan yapsın. Biz bu kenti seviyoruz. Bu kentte yaşamaya devam edeceğiz. Lütfen kararınızı geri çekin. Aksi takdirde yoksul kentimizin daha da yoksullaşacağı bu durum karşısında Hakkari'de kalmanın hiçbir anlamı ve imkanı kalmayacaktır."

Yapılan açıklamanın ardından kanat önderleri ve STK'lardan belirlenen heyet, Vali Canbolat ile görüşmek üzere Valilik binasına geçti.

Öte yandan kentin değişik caddelerine, "Satılık Şehir Hakkari' pankartları asıldı.

HAKKARİ SANAYİ VE TİCARET ODASI'NDAN AÇIKLAMA

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) Başkanı Servet Taş, il merkezinin Yüksekova'ya taşınması konusuna ilişkin, "Bu uygulama eğer şiddetin önüne geçebilmek için bir önlemse, şiddeti önlemenin yolu insan hak ve özgürlükleri ile ileri demokrasidir" dedi.

Beraberindeki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle HTSO binası önünde il merkezinin taşınması konusuna ilişkin açıklama yapan Taş, söz konusu kararın kendilerinde endişe yarattığını söyledi.

Hakkari'nin 1936 yılında il olduğunu ve çok köklü bir geçmişi bulunduğunu kaydeden Servet Taş, şöyle konuştu:

"Bu uygulama eğer şiddetin önüne geçebilmek için bir önlemse, şiddeti önlemenin yolu insan hak ve özgürlükleri ile ileri demokrasidir. Fakat maalesef 34 yıldır 1982 askeri darbe anayasası ile yönetilen bir ülkeyiz. 34 yıldır bu darbe anayasasını iktidara gelen hükümetler değiştiremediyse, şehir merkezlerini ilçelere taşımak çözüm olarak görülmemeli, bu halk, bu toplum günah keçisi seçilmemelidir. Bu uygulama eğer Hakkari'nin coğrafi yapısıyla ilgili gelişememesi ise bugün dünya ülkelerinde örneğin Çin, Norveç, İsveç ve İsviçre gibi birçok ülkede dağlık olan yerler teraslanarak yeni tarım alanları ve yerleşim alanları yaratılmaktadır."

Dünyanın en büyük çinko, kurşun rezervlerinin Hakkari'de bulunduğunu belirten Taş, "İlimizin bir ilçemize taşınması düşüncesi ve pratiğe geçirilmesi bizlerde ciddi bir duygusal kopuşa ve ciddi travmalara neden olacaktır. Değerli Başbakanımızdan, hükümet üyelerimizden ricamız, talebimiz ve çağrımız şudur; bu düşüncenizden vazgeçin ve Hakkarimizin gelişip büyümesi, ekonomik ve sosyal refahı için önemli değerlere sahibiz, bizleri mutlu edin" diye konuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 18:10
banner53
YORUM EKLE

banner39