banner39

Suç örgütü şüphelisi savcılar!

İstanbul'da önceki gün yapılan operasyonda şüpheliler arasında savcı, avukat ve işadamları da var....

Genel 21.06.2012, 15:27 21.06.2012, 15:27
Suç örgütü şüphelisi savcılar!

Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile önceki gün yapılan operasyonda gözaltına alınan 22 isim arasında suç örgütü lideri olmakla suçlanan Buca eski cezaevi müdürü Hakkı S.'nin dün 15:30'da başlayan sorgusu bu sabah 06.00'ya kadar sürdü. Danıştay bağlantıları üzerinde durulan Hakkı S.'ye 96 sayfalık soru yöneltildiği öğrenildi. Şüpheli isimler arasında, savcı, avukat ve hayali ihracat operasyonları ile adları gündeme gelen isimler bulunuyor.

HSYK'nın yaz kararnamesi ile Büyükçekmece Savcılığı'ndan Edirne'ye tayini çıkan Savcı Mustafa Kemal Gül'ün 10 aya yakın sürdürdüğü soruşturmanın detaylarına ulaşıldı. Önceki gün 19 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında 44 kişinin ise ifadelerine başvuruldu. Şüphelilerin İstanbul Mali Şube'deki işlemleri bu sabaha doğru tamamlandı.

Sağlık kontrolleri yapılan şüphelilerin gün içinde Büyükçekmece Adliyesi'ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan en kritik isim Buca eski cezaevi müdürü Hakkı S. Ankara'daki evinin önünde gözaltına alınan Hakkı S.'nin yanı sıra, gümrük kaçakçılığı ve hayali ihracat nedeni ile davaları bulunan Memduh A.'nın kardeşleri Fatih ve Oktay A., avukat Fatih Cenk C. İbrahim M. soruşturma kapsamında gözaltına alınan isimler arasında.

İKİ DE SAVCI BULUNUYOR

Soruşturma kapsamında iki savcının da adı yer alıyor. Söz konusu savcılardan biri, daha önce Çatalca'da görev yapan ancak bir süre önce görevden alınan savcı Atilla Ferit Ş., diğer isim ise Büyükçekmece Adliyesi'nde görevli Savcı Fethi Y.

Savcılık görevinden alındıktan sonra bir avukatlık bürosunda çalışmalarını yürüten Savcı Ferit Ş., kendisini gözaltına almak isteyen polislere savcılık kartını göstererek gözaltına alınamayacağını söyledi. Her iki savcı için Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni talep edildi. Konu ile ilgili bakanlığın görevlendirdiği 8 müfettişin Büyükçekmece Adliyesi'ne geldikleri ifade edildi.

SORGUSU 15 SAAT SÜRDÜ

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve suç örgütü lideri olmakla suçlanan isim Buca eski cezaevi müdürü Hakkı S. Mali Şube'deki sorgusu 15 saate yakın süren, 96 sayfalık soru listesi yöneltilen Hakkı S.'ye, yüksek yargıdan çok sayıda isim ile yaptığı telefon konuşmaları soruldu.

Edinilen bilgilere göre Hakkı S., Ankara'daki bir otelde Danıştay'da görevli isimler ile çok sayıda görüşme yaptı. Görüşmelerin İstanbul'daki adresi olan Bağcılar'da bulunan oteldeki görüşmeler de kayıt altına alındı.

YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

Soruşturmanın bir numaralı ismi Hakkı S. özellikle, kaçakçılık ve hayali ihracat dosyalarının görüldüğü Bakırköy 1 Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyalar ile ilgilendi. Gözaltına alınan isimlerden Memduh A. hakkındaki yakalama kararının da bu mahkemece kaldırıldı tespit edildi.

Kritik dosyaların görüldüğü Bakırköy 1 Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanının görev yeri değiştirilmiş, Mahkeme Başkanı Ferit Arslankurt Gebze Hâkimi olarak görevlendirilmişti.

TÜM FAALİYETLER BELGELENDİ

Hakkı S.'nın yönlendirmeleri ile faaliyet yürüten kişilerin bir dizi suça karıştıkları ifade ediliyor. Devam eden davalarda dosyalara müdahale edildi, dosya kapsamında tutuklanan kimi isimler para karşılığı serbest bırakıldı, Danıştay'a giden büyük çaplı şirket dosyalarının lehte kapanması için çalışma yürütüldü, faaliyetlerini daha rahat yürütmek için kimi savcı ve hâkimlerin görev yerleri değiştirildi.

Ancak 10 aya yakın bir süreden beri teknik ve fiziki takip altındaki kişilerin, gittikleri otellerdeki yaptıkları görüşmelerden, hepsi kayıt altına alındı.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?