banner39

Sultanahmet'te Ramazan şöleni başladı

Sultanahmet'teki ''Asırlık Tatlar ve Zanaatler'' Sokağı'nın açılışı yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un kültür ve medeniyetine yaraşır bir sokak açmak istediklerini söyledi.

Genel 01.08.2011, 00:43 01.08.2011, 00:43
Sultanahmet'te Ramazan şöleni başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir zamanlar Sultahanmet'te İstanbul'a yakışmayan, panayır gibi ramazan şenlikleri yapıldığını belirterek, ''İstanbul'un kültür ve medeniyetine yaraşır bir sokak açmak istedik'' dedi.

Topbaş, Sultanahmet'teki ''Asırlık Tatlar ve Zanaatler'' Sokağı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu gece ilk teravih namazının kılınacağını, arkasından ramazanın başlayacağını belirterek, herkesin ramazanını kutladığını söyledi.

Kadir Topbaş, ramazanın tüm insanlığa güzellik getirmesini, dünyada kan ve gözyaşı olmamasını, aç ve sefil insanların kalmamasını dilediğini belirtti.

Sultanahmet'in dünyanın merkezi olarak kabul edildiğini, 2 bin 700 yıl böyle kabul gördüğünü vurgulayan Topbaş, Sultanahmet'te önemli tarihi izler ve güzellikler bulunduğunu, özellikle İstanbul'un fethinden sonra Türk ve İslam aleminin önemli eserlerinin burada inşa edildiğini söyledi.

Topbaş, İstanbul'un hoşgörü ve barış kenti olduğunu vurgulayarak, farklı dinlere mensup insanların yüzyıllardır hoşgörü ve barış içinde birlikte yaşadığını ifade etti.

Kültürel anlamda bu kadar zengin olan İstanbul'da, ramazanın da ayrı bir zevkle yaşandığını dile getiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle Sultanahmet Meydanında, ramazanda büyük şenlikler yapılmıştır Osmanlı döneminde. Ama bir zamanlar burada İstanbul'a yakışmayan panayır gibi şenlikler de yapıldı. Bu İstanbul'a yakışmadığı için, İstanbul'un kültür ve medeniyetine yaraşır bir sokak açmak istedik. Bu sokak, 40 bin metrekare zemine sahip. 30 bin metrekaresi bitti. 30 bin metrekarenin yeşil alanları ve parkları düzenleniyor. Bu yıl Ramazan-ı Şerif farklı olsun, bizi yansıtsın istedik. Hatta daha ileri gidip bu örneğin İstanbul'un tüm ilçelerine hatta Türkiye'nin bütün yerel yönetimlerine örnek olmasını istiyoruz.

Kaybolmaya yüz tutan zanaatları getirdik, aynı zamanda çeşitli esnafları getirdik. Yüzlerce müracaat oldu. Buradaki standlardan kira almıyoruz. İstiyoruz ki, esnaf vatandaşlara indirim yapsın, hatta özel jestler yapsın, halkımız kazansın istedik. Her keseye uygun bir hizmet olsun istedik. Burada bizzat üretim yapılacak. Konyalı 30 çeşit şerbet yaparken, Hacı Bekir lokum kesecek, Güllüoğlu baklava açacak. Bütün bu güzelliklerin, turistlerin ilgisini çekeceğine de inanıyorum. Osmanlı'nın ruhunu taşıyor. Dumanlı, kokulu bir panayır yerini olsun istemedik.''

Topbaş, daha sonra 94 standın yer aldığı sokağın açılışını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte yaptı.

Açılışın ardından, Topbaş ve beraberindekiler sokağı gezerek tek tek esnafları ziyaret etti.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (1)
gokhan hacıbekir 11 yıl önce
sayın degerlı valımız huseyın avnı mutlu beyı sayın degerlı ıstanbulbuyuksehır beledıye baskanımız kadır topbas beyı ve sayın degerlı fatıh beledıye baskanım mustafa demır beyı basarılı calısmalarıdan dolayı en cıten dıleklerımle kutlarım allah sızın gıbı degerlı valımızı ve her ıkı degerlı baskanlarımızı basımızdan eksık etmesın dualarım sızınle saygılarımla gokhan hacıbekır
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?