banner39

Sultançiftliği'nde Mursi'ye destek mitingi

Sultangazi Sivil Toplum Kuruluşları, askeri müdahaleyle görevden uzaklaştırılan Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermek amacıyla miting düzenledi.

Genel 04.08.2013, 22:25 04.08.2013, 22:25
Sultançiftliği'nde Mursi'ye destek mitingi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sultançiftliği Merkez Camisi önünde düzenlenen mitingte okunan basın açıklamasında, Mısır'da ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesinin kabul edilemez olduğu belirtilerek, "Darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış, apaçık bir zorbalıktır" denildi.

Suriye, Irak, Filistin, Afganistan ve Arakan'da yaşanan gelişmelere de değinilen açıklamada, "Biz, Sultangazi Sivil Toplum Kuruluşları olarak ulusal ve küresel güçlerin değişik coğrafyalarda darbeler yapmasının her zaman karşısında olacağız. Biz Türkiye'deki Müslümanlar olarak, her zaman Mısır ve diğer ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimizin yanında olacağımızı buradan haykırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Gösteride, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım da söz aldı. "Bu saldırı sadece Mısır'a yönelik değildir" diyen Yldırım,  şunları kaydetti:

"Yeryüzünün her tarafında artık özgürce yaşamak isteyen, kendi topraklarında yönetimi almak isteyen, kendi yeraltı kaynaklarını kullanmak isteyen, sömürgecilere, emperyalistlere, siyonistlere boyun eğmeyen insanlar, seçimlerde kararlarını verdi. Mısır'da, Tunus'ta, Fas'ta, Libya'da, daha dünyanın birçok yerinde halk 'Artık diktatör istemiyoruz. Başkasının kuklası olan, halkını ezen insanlar istemiyoruz' dedi."

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan gösteride, Mısır'daki olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Alanda toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, Türk ve Mısır bayrakları ile Nursi fotoğrafları taşıdı.

Alanda, Mursi'nin fotoğrafıyla birlikte, "Darbelere hayır, demokrasiye evet! Mısır'daki askeri darbeyi kınıyoruz" yazılı büyük bir pankart dikkati çekti.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?