Suriye ordusu Hama'yı bombalıyor

BM Güvenlik Konseyi Annan barış planına tam destek verdi, ama Suriye'den bombardıman haberleri gelmeye devam ediyor

Suriye ordusu Hama'yı bombalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriyeli muhalifler Beşşar Esad'a bağlı birliklerin Hama şehrini bombaladığını bildirdi. Bombardıman sonucu bir çok ev yıkıldı, ölü ve yaralı sayısı konusunda ise henüz bilgi yok. Şehirde yaşanan çatışmalarda son iki günde 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Uluslararası toplum, tarafların çatışmayı durdurmasını ve insani yardım için güvenli geçiş sağlamasını istiyor.

BM: Karar Suriye için dönüm noktası

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Güvenlik Konseyi'nin, temsilci Kofi Annan'ın barış planına oybirliğiyle onay vermesinin bir dönüm noktası olmasını umduğunu söyledi.

Ban Ki-Moon, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de şiddetin durması yönündeki çağrısının altını çizdi. Ban, "Güvenlik Konseyi her tür şiddet ve insan hakları ihlalinin derhal durdurulması için son derece açık bir çağrı yaptı" dedi.

Annan, bağlayıcılığı bulunmayan Güvenlik Konseyi kararında, Suriye'nin BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın barış planına riayet etmesi isteniyor.

Annan planında, silahlı güçlerin nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden çekilmesi isteniyor. Suriye henüz BM açıklamasına bir cevap vermedi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği elçisi Kofi Annan tarafından sunulan plan, bundan önceki Suriye karar tasarılarını veto eden Çin ve Rusya'nın desteğini de almıştı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye lideri Beşar Esad'a, "bu yolu takip edeceği yönünde taahhütte bulunması, aksi takdirde artan bir baskı ve tecritle karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 11:53
banner53
YORUM EKLE

banner39