banner15

Suriye sınırında esrarengiz variller

Genelkurmay, Suriye sınırında bir araçta 20 çuval kükürt ve sekiz varil içeriği bilinmeyen madde bulunduğunu açıkladı

Suriye sınırında esrarengiz variller

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye-Suriye sınırında her biri yaklaşık 50 kilogram olan 20 çuval kükürt ve kapakları mühürlenmiş olduğundan içeriği bilinmeyen 8 adet varil ele geçirildi. İçeriği bilinmeyen varillerle ilgili Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) ekibi vasıtasıyla inceleme başlatıldı. Reyhanlı İlçe Jandarma Genel Komutanlığı'nda gözaltında tutulan S.H. adlı şahsın savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hududu, 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Yeşilce Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, birinci derece askeri yasak bölge içerisinde Türkiye'den Suriye'ye doğru sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 aracın 2 Kasım 2013 tarihinde tespit edildiği ifade edildi.

Hudut Devriye Timi tarafından söz konusu araçlara 'Dur' ikazında bulunulduğu ve müteakiben, 'Dur' ikazına uymayan araçları durdurmak maksadıyla uyarı amaçlı havaya ateş açıldığı ancak araçların yasak bölgede hızlı bir şekilde Suriye'ye doğru ilerlemeye devam ettiği belirtildi.

"HAVAYA ATEŞ AÇILDI"

Araçları durdurmak maksadıyla, araçların lastiklerine doğru ateş açılması sonucunda araçların içindeki şahısların araçlarını bırakarak Suriye tarafına kaçtığının anlatıldığı açıklamada, "Kaçan şahısların bıraktığı 3 araçla birlikte S.H. isimli bir şahıs yakalanmıştır. Araçların aranması neticesinde, her biri yaklaşık 50 kilo olan 20 çuval kükürt ve kapakları mühürlenmiş olduğundan içeriği bilinmeyen sekiz adet varil ele geçirilmiştir. İçeriği bilinmeyen variller ele geçirildiği bölgede emniyete alınmıştır. Hatay Valiliği ile gerekli koordine kurulmuş ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden (AFAD) 03 Kasım 2013 günü gelecek bir Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Ekibi vasıtasıyla, varillerdeki malzemenin teşhis edileceği ve müteakiben gerekli işlemin yapılacağı bildirilmiştir. Yakalanan S.H. adlı şahıs Reyhanlı İlçe Jandarma Genel Komutanlığında gözaltında tutulmakta olup 3 Kasım 2013 günü savcılığa sevk edilecektir. Hudut unsurları bölgede gözetleme ve devriye faaliyetlerine devam etmektedirler." denildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48