banner39

Suriye'deki savaşta son durum-GRAFİK

Suriye'de ülkenin kuzey kesimi muhaliflerin, batı kesimi Beşar Esad'ın, doğusu ve güneyi ise belirsizliğini koruyor.

Genel 07.08.2013, 13:45 07.08.2013, 14:22
Suriye'deki savaşta son durum-GRAFİK

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de üç yıldır devam eden iç savaşta taraflar arasındaki çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı, Humus ve Halep gibi kentlerde ölen insanların sayısı tam olarak hesaplanamıyor; ancak ülke genelinde şu ana kadar 100 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Çevre ülkelerde kurulan kamplarda iki milyonun üzerinde insan yaşıyor.

Bölgeden gelen son bilgilere göre yaklaşık iki yıldır muhaliflerin elinde olan Humus kenti Beşar Esad'ın eline geçmek üzere; ancak muhalifler Halep'te üstünlük sağlamaya çalışarak farklı cepler açmaya çalışıyor. Yine gelen bilgilere göre muhaliflerin denize yakın bölgeleri ele geçirmek için çaladığı belirtiliyor.

Ülkenin kuzey doğu kesimi Kürt grupları muhaliflerden El Nusra Cehpesi arasında çatışmalara sahne oluyor; ancak yine de buradaki kentlerin çoğunluğunun Kürt grupların kontrolünde olduğu belirtiliyor.

Genel olarak Suriye'de ülkenin kuzey kesimi muhaliflerin, batı kesimi Beşar Esad'ın, doğusu ve güneyi ise belirsizliğini koruyor.

İşte Suriye'deki son durum:

Büyüt (+)

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?