banner39

Suriye'deki Türk mahkumların yakınları endişeli

Halep Merkezi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Türk mahkumlarının yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor. Cezaevi iki gündür kuşatma altında. Cezaevi bölgesindeki çatışmaların sürdüğü belirtiliyor

Genel 03.08.2013, 12:27 03.08.2013, 14:23
Suriye'deki Türk mahkumların yakınları endişeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de 4 bin 200 mahkumun bulunduğu Halep Merkezi Cezaevi'nin bulunduğu bölgenin muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından mahkumların Esad askerleri tarafından rehine olarak kullanılmaya başladığı yönündeki haberler, Türk mahkumlarının yakınlarını kaygılandırıyor.

Cezaevinde bulunan yakınlarının Essed rejimi tarafından öldürülmesinden korktukları için ismini vermeyen Halil Ö, AA tarafından yayımlanan "Cezaevi kuşatıldı mahkumlar rehineye dönüştü" haberini okuyunca göz yaşlarını tutamadığını ve yakınlarının hayatından endişe etmeye başladığını söyledi.

Halil Ö. yakınının, kamyonla yük taşıdığı Suriye'de, savaşın başladığı günlerde, kamyonunda av tüfeği yakalanması üzerine tutuklandığını belirtti.

Yakınının bir süre Rakka'da tutulduğunu daha sonra Halep Merkezi Cezaevi'ne götürüldüğünü ifade eden Halil Ö. şöyle konuştu: "Halep'e gidince ilk başlarda gidip görme şansımız oluyordu. Sonraları da telefonla görüşüp durumunu sorabiliyorduk. O zamanlar durumu çok iyiydi. Ancak çatışmaların şiddeti arttıkça daha az görüşmeye başladık. En son 2 ay önce görüştük o tarihten bu yana da haber alamıyoruz."

BİR BARDAK SU, BİR BARDAK UN

Suriye'deki tutukluların şartlarının gittikçe zorlaştığını ifade eden Halil Ö. yakınının 6 ay boyunca yerde uyuduğunu daha sonra ise bir yatakta uyuma fırsatı bulduğunu söyledi.

Cezaevinde su, eletrik ve yemeğin bulunmadığını dile getiren Halil Ö. konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Oradaki mahkumlara 2-3 günde 1 bardak su ile bir bardak un veriyorlar ve bunları da 3-4 kişi paylaşıyor. Un ile suyu bir cam üzerinde karıştırıp kuruttuktan sonra ekmek niyetine yiyorlar. Mahkumların hayatta kalmaları tam bir mucize. Elektirk ve su bulunmadığı için hastalıklar artıyor ve ölenler de oluyor, onların durumuna çok üzülüyoruz."

Türk yetkilelerinden Suriye'deki mahkum yakınlarının kurtarılması için yardımda bulunmalarını isteyen Halil Ö., 2 yılı aşkın bir zamandır ailesinin perişan durumda olduğunu ve Suriye'den gelecek mutlu bir haber beklediğini söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?