banner15

Suriye'deki Türkmen köylerine yönelik saldırılara tepki

Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik başlatılan kara harekatına sivil toplum kuruluşları temsilcileri tepki gösterdi

Suriye'deki Türkmen köylerine yönelik saldırılara tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik başlatılan kara harekatı sivil toplum kuruluşları tarafından kınandı.

Esad rejiminin, Rusya'nın da desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen köylerine başlattığı saldırılara tepkiler sürüyor.

Mardin 

Mardin'de faaliyet gösteren Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, Türkiye'nin yanı başındaki Bayırbucak Sünni Türkmenleri'ne yönelik kara harekatını endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Akgül, Türkiye'nin, bu hususu dünya kamuoyu ile paylaşması ve Bayırbucak Türkmenleri'ni yalnız bırakmaması gerektiğini ifade etti.

Suriye'de daha önce diğer Sünni arap bölgelerinin kıyımdan geçirildiğini anlatan Akgül, "Bugün maalesef Sünni olan Bayırbucak Türkmenleri'ne bu yapılıyor. Bunun zararı yarın özellikle enerji koridorunun tamamlanmasının ardından, kesinlikle Türkiye'ye yansımaları olumsuz olacak diye düşünüyorum" dedi.

Siirt

Tüm Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mitat Beydoğan ise Siirt'te yaptığı açıklamada, saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, Kobani bölgesine gösterilen hassasiyetin Türkmenleri için de gösterilmesini istediklerini vurguladı.

Siirt için Mücadele Derneği (SİM-DER) Temsilcisi Suat Bilim de kukla olarak nitelendirdiği Esad'ın Batılılıların o topraklar üzerindeki emellerine ulaşabilmesi saldırılar yaptığını belirterek, "Oradaki amaç, Kuzey Irak'tan Afrin bölgesini de kapsayan Laskiye'ye kadar bir koridor oluşturmak. Bu koridorda da Kuzey Irağın petrolünü Türkiye üzerinden değil oradan geçirmek anlamında bir çalışmaları var. işte Esad rejimi ve İŞİD'in saldırıları bunun bir parçası" diye konuştu.

Elazığ

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönüm Sözcüsü İbrahim Bahşi ise Rus güçlerinin desteği ile Esad rejiminin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatının terörle mücadele ile ilişkisi olmadığını bunun sivil ve masum insanlara yönelik bir saldırı olduğunu savundu.

Masum insanların öldürülmesinin savaş hukuku açısından suç olduğuna dikkati çeken Bahşi, şunları söyledi:

"Rusya’nın ve Esad Rejiminin Suriye’de yaptığı bu zulmün bir an önce durdurulması gerekmektedir. Masum insanların her nerede ve hangi milletten olursa olsun öldürülmesi savaş hukuku açısından suçtur. Suriye’de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Ortadoğu’da oynanan oyunlar bitmelidir. Bu savaşın bitmesi için Birleşmiş Milletleri, İslam ülkelerini insanlık adına herkesi göreve çağırıyoruz."

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 18:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35