banner39

Suriyeli Çerkesler nihayet Türkiye'de

Suriye'deki çatışmalar sebebiyle zorlu bir süreçten geçerek önce Beyrut'a giden Çerkeslerin 173 kişilik ilk kafilesi Türkiye'ye geldi

Genel 28.03.2013, 12:02 28.03.2013, 12:10
Suriyeli Çerkesler nihayet Türkiye'de

Suriye'de devam eden olaylar nedeniyle mağdur duruma düşen Çerkeslerin ilk kafilesi bugün Gaziantep'e getirildi.

Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan Çerkes mültecileri Gaziantep Havaalanı'nda Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi organizasyonu ilgilileri karşıladı. Nizip'e yerleştirilen ilk Çerkes mülteci kafilesinde 173 kişi bulunuyor. Suriyeli Çerkesler, Türkiye'ye gelmek için zorlu bir süreçten geçti. Türlü zorluklarla Suriye'den Beyrut'a geçen Çerkesler burada da günlerce bekledi.

Kisveli Çerkes mültecilerden Ayob Doghouz, "İstikrarın olmadığı ülkede savaşan iki grup arasında kaldık. Herhangi bir gruba destek çıkmamız söz konusu olamazdı. Ailelerimiz büyük bir tehlike ile karşı karşıya geldi. Yaşananlar özellikle gençler için daha da tehlikeliydi. Çünkü gençler bir tarafa destek çıkmaya zorlanıyordu. Türkiye'ye gideceğimiz için çok mutluyuz." dedi.

Lona Cenahiş ise "Suriye'de büyük problemlerle karşı karşıya kaldığımızdan oradan kaçmak zorunda kaldık. Türkiye'deki Çerkesler bize destek çıktığı için çok sevindik. İnşallah şimdi güven içerisinde olacağız." şeklinde duygularını dile getirdi.

Türkiye'ye getirilen Çerkesler saatler öncesinde Beyrut Havaalanı'na geldi. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu grup burada uzun süre uçak saatini bekledi. Çerkes mülteciler yapılan kontrollerden sonra uçağa alındı. Kafilede çocukların fazlalığı ise dikkatlerden kaçmadı.

Yolculuk sırasında Cihan'a konuşan mültecilerden Ekrem Harun, Türkiye'ye gidiyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, tek dileklerinin ise Suriye'deki savaşın bitip vatanlarına bir an önce dönmek olduğunu söyledi.

Gaziantep'e getirilen ilk kafileyi Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi ilgilileri Çerkes bayrakları ve Çerkesce 'hoş geldiniz' pankartı ile karşıladı. Türkiye'ye gelen Çerkesler büyük sevinç yaşadı.

Çerkes kafilesindeki yaşlılardan Hacı İsmet Muhammed ise duygularını söyle dile getirdi: "Çok şükür Türkiye topraklarına geldik. Allah sizlerden razı olsun. Geldiğimize çok memnun olduk. Sıkıntıdaydık; Allah yüzümüze baktı. Zulümden gecikmeli de olsa kurtulduk; yüce Allah sonumuzu hayırlı eylesin."

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Kaplan, "Suriye'de zor durumda olan Çerkes kardeşlerimizi Türkiye'ye getirmekten son derece mutluyuz. Bu insanlarımız orada ölüm tehlikesi altında, açlık sınırında, tarafı olmadıkları bir savaşın gölgesinde yaşam mücadelesi verdi." diye konuştu.

Havaalanından çıkan mülteciler kendilerini bekleye otobüslere binerek Nizip'e doğru yol aldı. Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle mağdur duruma düşerek Lübnan'a ve Ürdün'e kaçmak zorunda kalan Çerkesler etaplar halinde Türkiye'ye getirilmeye çalışılacak.

Kaynak: Cİhan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?