banner15

Suriyeli çocuklar yaralarını eğitimle sarıyor/VİDEO

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar, Gaziantep ve Şanlıurfa'da eğitimlerine kaldıkları yerden devam ediyor. Çocuklar savaşın açtığı yaraları sarmaya çalışıyor

Suriyeli çocuklar yaralarını eğitimle sarıyor/VİDEO

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 700 binin üzerinde. Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların neredeyse yarısını çocuklar oluşturuyor. Suriye'deki iç savaşın acılarını unutmaya çalışan çocuklar; ülkelerini, evlerini, okullarını terk ederek hiç bilmedikleri bir ülkede, hayatlarını yeniden kurmaya çalışıyorlar.

Suriye'deki iç savaşın en çok etkileneni olan çocukların yüzünde, savaşın acısı okunuyor. Çocukların en büyük sorununun ifade sorunu olduğunu söyleyen Urfa'daki mülteci kampının öğretmenleri, "Bazen isimlerini bile söyleyemiyorlar. Farklı ve tanımadıkları özellikle de uçak sesleri duyunca da hemen korkuyorlar" ifadelerini kullandılar.

DERSLERİ VE ÖĞRETMENLERİNİ ÇOK SEVİYORLAR

Suriyeli çocuklar Türkiye'de aldıkları eğitimle savaşın yaralarını sarmaya çalışıyor. Kamplardaki okullarda eğitimlerine devam eden çocuklar, dersleri ve öğretmenlerini çok seviyorlar.

Urfa'daki mülteci kampında hizmet veren Suriyeli Çocuklar Bilgi ve Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Köleoğlu, savaşın çocuklar üzerinde büyük etkisi olduğunu, bazılarının korkudan kekeme olduklarını söyledi.

KORKUDAN KEKEME OLMUŞLAR

Süleyman Köleoğlu şu ifadeleri kullandı; "Gözlemlediğimiz bir iki hadise var. Mesela, öğrenci Suriye'deki hayatında hiçbir sıkıntısı yokken, bu olaylardan sonra kekeme olmuş. Sonra biz eğitime başladıktan sonra 1,5-2 ay geçmeden çok normal eskisi gibi konuşmaya başlamış. Yine burada resimleri de bulunan bir çocuk, öncesinde kendi memleketinde güzel resimler çizmiş. Daha sonra savaş döneminde savaş uçakları, füzeler ve bombaların resimlerini çizmeye başlamış.

Yine burada eğitime başladıktan sonra Suriye'deki evlerinin ve mahallesinin resmini çizmeye başlayan öğrenciler var. Bu bile öğrencilerin hayatında okulun ne demek olduğunu, dört duvar arasından çıkıp buralara gelmenin, psikolojileri üzerindeki olumlu etkileri gösteren bir delil."

DAHA İYİ DURUMA GELİYORLAR

Gaziantep'te Şehitkamil Belediyesi'ne ait Atatürk Kültür ve Spor Merkezi'nde görev yapan öğretmen Metin Alati'ye göre sporun çocuklar üzerindeki etkisi büyük. Öğrencilerin özellikle ani reaksiyon vermelerinin, olayları farklı boyutlarda iç dünyalarında büyüterek yaşamalarının dikkatlerini çektiğini söyleyen Alati;

"Verecekleri tepkileri biraz daha farklı açılardan veriyorlar. Fakat giderek iyi bir duruma geliyorlar. Ancak yeni gelen öğrencilerle eski gelen öğrenciler aralarında bir kıyaslama yaptığımızda aradaki büyük farkı görmek mümkün" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: KUZEY HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35