Suriye'yi Anonymous'la aklama haberleri

Suriye'nin Ankara'ya indirilen uçağında füze malzemeleri çıktığına dair resmi açıklamalar yapılmasına rağmen Anonymous'un da içinde bulunduğu Esad'ı aklama haberleri yapılmaya başlandı

Genel 29.11.2012, 09:41 29.11.2012, 09:53
Suriye'yi Anonymous'la aklama haberleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova'dan Şam'a askeri malzeme taşırken Türkiye tarafından "geri git" diye uyarılan ancak uyarıları dinlemediği için indirilen uçağın içinden hem Türk hem Rus resmi makamlarının açıklamalarına göre füze malzemeleri çıkmıştı. Ancak, Suriye tarafı bunu kabul etmeyip Türkiye'yi şikayet edeceğini söylemişti. Suriye tarafının iddiaları Türkiye'deki bazı medya kuruluşlarınca daha gerçekmiş gibi büyütülmeye devam ediyor.

Son olarak uluslar arası hacker grubu Anonymous tarafından çalındığı iddia edilen ve Suriye'yi aklayan belgeler gerçekmiş gibi haber olarak internet sitelerinde yer almaya başladı. Özellikle Türkiye'deki ulusalcı basın belgeleri şu ana kadar yapılan tüm açıklamaları yok sayarak "Uçaktan füze malzemesi değil, elektrik malzemesi çıktı" diye verdi.

SURİYE TARAFININ BELGELERİ GERÇEK KABUL EDİLDİ

Ele geçirilen Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın yazışmalarına göre, 10 Ekim'de Ankara'ya indirilen uçakta, elektrik teçhizatı vardı. Dünyanın en büyük hacker grubu Anonymous, Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden gizli yazışmalar ele geçirdi. Anonymous'un çaldığı belgeler arasında, 10 Ekim'de askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle F-16'lar eşliğinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Syrian Air uçağına ait yazışma ve kargo manifestosu da yer alıyor. Buna göre, uçaktaki 340.8 ağırlğında 10 koli ve bunların içinde elektrik teçhizatı bulunuyordu.

Anonymous, Suriye Hava Yolları CEO'su Ghaida Abdüllatif'in, 'Uluslararası Hava Taşımacılığı Kuruluşu' ve 'Arap Hava Yolları Organizasyonu'na gönderdiği şikayet mektubunu da ele geçirdi.

Propublica internet sitesinde yayınlanan ve Türkiye' nin hava korsanlığı ile suçlandığı mektupta, Türk F-16'ların hiç bir açıklama yapmadan içinde sivillerin bulunduğu uçağı zorla indirdiği, F-16'ların uçağa 50 metre kadar yanaşarak yolcuların hayatını riske soktuğu, kuleden uçağın pilotuna uçağın aranacağına dair bir çağrı gelmediği, pilotun kuleye 'neden inmeye zorlanıyoruz?' diye sorması sonrasında, Türk hava kulesinin 'nedenini bilmiyoruz' dediği kaydedildi. Ayrıca, Türk komandoların uçağa yaptıkları baskının yolcular arasında büyük paniğe yol açtığı, mürettabatın kendilerine silah doğrultularak zorla uçaktan indirildi ve 7 saat süren aramanın yolcuların psikolojisini bozduğu da mektupta yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?