banner39

Susuzluk kapıda

Gıda maddelerinin yetiştirilip hazırlanması su kaynaklarını kurutuyor. Dünya nüfusunun hızla artması su sarfiyatını katlatacak.

Genel 21.03.2012, 14:29 22.03.2012, 07:17
Susuzluk kapıda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen 22 Mart Dünya Su Günü bu yıl, ‘içme suyu ve gıda güvenliğine' ayrıldı. Dünya nüfusunun yaklaşık yedide biri, yani bir milyar kişinin içme suyu ihtiyacı kısmen karşılanamıyor. Her yıl 1,5 milyon çocuk kirli ve mikroplu suyla geçen hastalıklardan can veriyor.

Yeryüzünde iklim değişiminin belirtileri giderek daha net yaşanmaya başladı. Kuzey yarı kürede özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla hissedilen küresel ısınmadan en çok etkilenen bölgelerden biri de Avrupa kıtası. Uzmanlar, doğal hayatın dengesini bozan ısı artışından tedirgin. 

İnsanoğlu tarafından kullanılan suyun büyük bölümünün gıda maddelerine harcandığını belirten uzmanlara göre, insan günde ortalama 2 litre su içerken, bir kilo pirinç yetiştirmek için yaklaşık 2,5 litre su kullanılıyor. Bir kilo kırmızı etin su faturası ise yaklaşık 6 bin litre.

"SU YEMEK"

Dünyanın birçok yöresinde su bulunmadığını hatırlatan Su Vakfı yetkilileri en değerli hayat kaynağının su olduğunu hatırlatıyor ve su güvenliğini garanti altına almada hükümetlerin BM ile işbirliği yapmasının önemine dikkat çekiyor. Deutche Welle'nin haberine göre, BM Bölgesel Enformasyon Merkezi (UNRIC) önümüzdeki otuz yılda 7'den 9 milyara çıkacak olan dünya nüfusunun beslenmesinin su kaynaklarının geliştirilmesine bağlı olduğunu ve artan gıda ihtiyacının su tüketiminin katlanarak artması anlamına geldiğini duyurdu.

Su bilincinin arttırılmasına çalışan ‘We Are Water' adlı vakıf, akıllı telefonlar için ‘içtiğimizden fazla suyu yiyoruz' adlı bir aplikasyon geliştirmiş. Bu aplikasyonun yardımıyla, dünyadaki mahalli yemeklerin hazırlanmasında ve yemekte kullanılan malzemenin yetişmesi sırasında harcanan su miktarını öğrenmek mümkün.

Örneğin Çin mutfağının vazgeçilmezlerinden Van Tan çorbası için tam 5 bin 804 litre su sarf ediliyor. ‘Suyu Yiyoruz' aplikasyonunu 79 cent'lik sembolik fiyata akıllı telefonlara yüklemek mümkün. Toplanan parayla, UNICEF, Oxfam ve Sınır Tanımayan Eğitim adlı yardım kuruluşları tarafından çeşitli ülkelerdeki su projeleri finanse ediliyor.

‘We Are Water' vakfının öncelikli hedefleri kamuoyuna ve uluslar arası kuruluşlarla özel şirketlere su bilinci aşılamak, su kullanma alışkanlığını değiştirmek ve suyun adil dağılımına öncülük etmek. Vakıf aynı zamanda susuzluğun olumsuz sonuçlarını hafifletecek projeler uygulamak. Dünyanın en fakir ülkelerindeki altyapı, eğitim, sağlık hizmetleri ve araştırma projeleri de vakfın faaliyet kolları arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?