Suudi Arabistan'dan korku yatırımı

Ortadoğu'daki halkın sokaklara çıkıp özgürlük taleplerinden korkan Suudi Arabistan, sosyal altyapıya 155 milyar dolar harcayacak.

Genel 25.03.2011, 07:11 25.03.2011, 07:11
Suudi Arabistan'dan korku yatırımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ortadoğu'daki halkın sokaklara çıkıp özgürlük taleplerinden korkan Suudi Arabistan, sosyal altyapıya 155 milyar dolar harcayacak. 

Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan'da eğitim ve sağlık tesisleri inşaatı dahil sosyal altyapı için önümüzdeki on yıl boyunca 155 milyar dolar harcanacağı bildirildi.

Önümüzdeki Haziran'da Cidde kentinde düzenlenecek Suudi İnşaat Zirvesi öncesinde organizatör firma tarafından hükümet verilerine dayanılarak hazırlanan rapora göre Krallık, okul ve üniversite inşaatlarına 37 milyar dolar, hastane ve sağlık tesisleri inşaatlarına da 35 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Gayri safi milli hasılaya oranla dünyada en düşük kamu borcuna sahip 20 ülkeden birisi sayılan Suudi Arabistan, en düşük dış borçta da ilk yüzde 20'de sayılıyor. Uzmanlar, borç miktarının az olmasının sosyal altyapı projelerine kullanılacak finansman bulunmasını da kolaylaştıracağını ifade ediyor.

Konferans Müdürü Üzeyr Şeyh, ülkede devam eden ve planlanan dev inşaat projeleri göz önüne alındığında bu piyasanın inşaat şirketleri için büyük potansiyel arzettiğini söyledi. Şeyh, Suudi Arabistan'ın kamu borcunun gayri safi milli hasılasının yüzde 17'sine, dış borcunun da GSMH'nın yüzde 13'üne denk geldiğini ve toplam 622 milyar dolara ulaşan gayri safi milli hasılanın yüzde 80'inin hidrokarbondan elde edildiğini kaydetti.

Petrol varil fiyatının halen 100 doların üzerinde seyretmesi ve Libya'dan yapılan petrol ihracatının kesintiye uğraması durumunda Suudi Arabistan'ın devreye gireceği ve üretimi artıracağı sözü vermesi, altyapı projeleri için finansman sıkıntısının yaşanmayacağı şeklinde yorumlanıyor.

NÜFUS HIZLA ARTIYOR

Körfez bölgesinin en kalabalık ülkesi Suudi Arabistan'ın nüfusu son 40 yılda dörde katlanarak 25 milyonu aştı. Ülkede 5.5 milyon civarında yabancı işçi çalışıyor ve 15 yaşın altında 7.7 milyon kişi var. Genç ve artan nüfus özellikle sağlık ve eğitim sektörlerindeki talebi artırıyor.

Kaynaklara göre ülkede son 10 yılda okul ve üniversitelere yapılan yatırımlar üçe katlanarak 140 milyar dolara ulaştı. Suudi hükümetinin 2011 bütçesine göre halen inşaatı devam eden 3 bin 200 ve bu yıl yapımı planlanan 600 okul bulunuyor.

Suudi Sağlık Bakanlığı ise sağlık hizmetleri için 18 milyar doların üzerinde harcama yapmayı planlıyor. Sağlık ve sosyal altyapı projeleri arasında sağlık merkezleri inşaatı ve teçhizat temini, 120 hastane inşaatı ve dört hastanenin yenilenmesi sayılıyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?