banner39

banner35

Tacik muhaliflerden protesto

Tacik muhalifler İstanbul'da Rahman rejimini ve suikastleri protesto etti

Genel 25.03.2015, 13:29 25.03.2015, 13:29
Tacik muhaliflerden protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Fatih'te 6 Mart Cuma günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tacikistan'daki Grup 24 adlı muhalif hareketin lideri Umarali Kuvatov için, Tacikistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Eyleme, grup üyelerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütlerinin yöneticileri de katıldı. Türkçe, İngilizce ve Tacikçe pankartların açıldığı gösteri nedeniyle Çevik Kuvvet polisleri Başkonsolosluk önünde önlem aldı.

Grup adına, Türkistan Derneği Başkanı Burhan Kavuncu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da bulunan Özbek ve Tacik mültecilerin zor şartlar altında olduğu ifade edildi. Kavuncu, şöyle konuştu

“Bu insanlar kendi ülkelerinde baskı ve işkence altındalar. En ufak siyasi ve dini özgürlüklerini kullanamadıkları için ülkemize hicret eden bu insanlar, burada da kendi ülkelerindeki istihbarat örgütleri tarafından takip edilmekte, taciz edilmekte ve Kuvatov olayında olduğu gibi silahla vurularak, zehirleme komplolarıyla hayatlarına kast edilmektedir. Türkiye, bu muhacirleri koruma altına almalıdır. Onların koruma taleplerini kabul etmelidir. Türkiye egemen bir ülkedir, bağımsız bir devlettir. Bu ülkenin topraklarında başka ülkeler siyasi cinayetler işliyorlarsa, bu, Türkiye'nin egemenlik hakkına müdahale demektir. Türkiye, bu Tacikistan devletinin korsanlığından, cinayetlerinden hesap sormalıdır. Tacik ve Özbek diplomatlar Türk Dışişleri'ne açıklama yapmaya mecburdurlar.”

Katılımcıların İmamali Rahman rejimini tarafından öldürülen Umarali Kuvatov ile hapiste yatan ve işkence görmekte olan muhaliflerden Şükret Kudratov ve Zeyd Saidov’un portrelerini taşıdıkları görüntülendi.

Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?