banner15

Tacikistan'da İslamcı partinin liderine yeni suçlamalar

Tacikistan İslami Uyanış Partisi'nin liderinin oğlunun darbeye teşebbüs eden generale para yardımı yapmakla suçlandı

Tacikistan'da İslamcı partinin liderine yeni suçlamalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da geçtiğimiz günlerde kapatılan ve faaliyetleri yasaklanan İslami Uyanış Partisi’nin lideri Muhiddin Kabiri’in oğlu Ruhullah, isyancı general Abduhalim Nazarzade’ye 1 milyon 200 bin dolar yardım sağlamakla suçlanıyor.

Konuyla ilgili resmi açıklama 26 Ekim akşamı Tacik devlet televizyon kanalında yayınlanan programda yapıldı.

Tacik güvenlik yetkililerine göre, isyancı generale maddi destek veren Ruhullah Kabiri o zaman yurt dışında olan babasının talimatını yerini getirdi. İddialara göre sonradan bu paraların Duşanbe ve Vahdet şehirlerindeki polis merkezlerine yapılan saldırılarda kullanılması düşünülmüştü.

“Ozodlik” radyosu Tacik servisine göre, Ruhullah Kabiri İslam Uyanış Partisi liderleri tutuklandıktan sonra yurt dışındaki babasının yanına gitti.

Pazartesi günü yayınlanan programda İslami Parti lideri Muhiddin Kabiri’nin akrabaları Cemşit Narzullaev, Mahmadali Rahmatullaev ve özel şoförü Hikmatullah Seyfov 1 Milyon 200 bin dolar paranın eski Savunma Bakanı Yardımcısı Nazarzade’ye nasıl teslim edildiği konusunda iddialarda bulundu.

Program sonunda Tacik güvenlik yetkilileri General Nazarzade’nin 4 Eylülde yaptığı isyanın Tacikistan İslami Uyanış Partisi tarafından planlanan bir tertip olduğunu iddia etti.

6 Ekim'de, Tacikistan Başsavcılığı İslami partinin 23 üyesinin tutuklandığını bildirmişti. Savcılığın raporuna göre, tutuklananlar terörizm, etnik ve dini nefreti kışkırtmak, yasal hükümeti zorla ele geçirmekle suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35