banner15

Taksi plakası altın gibi kazandırdı

İstanbul'da taksi plakaları son bir yılda altın gibi değer kazandı. Plakalar yaklaşık yüzde 30 oranında değer kazandı

Taksi plakası altın gibi kazandırdı

Altın ve döviz fiyatlarının hızla yükseldiği son dönemde taksi plakası da yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Sabit kira getirisi olması nedeniyle yatırımcılar açısından hem güvenli, hem de değer kazandıran bir yatırım aracı olarak tercih edilen taksi plakası, yine kazandırmaya devam etti.

Ocak ayında 610 bin liraya satılan taksi plakaları, yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 29 oranında değer kazandı. Taksi plakası, bu ay itibariyle ise 785 bin liraya alıcı buluyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, kentte 17 bin 500 adet taksi bulunduğunu belirterek, sektörün temsilcisi olarak taksici esnafının sorunlarını çözmeye ve kazancını yükseltmeye çalıştıklarını söyledi.

İstanbul'daki taksicilerin dünyadaki büyük şehirlere kıyasla ucuza yolcu taşıdığını dile getiren Uğur, taksi plakası fiyatlarındaki artışı anormal bir yükseliş olarak değerlendirmediklerini ifade etti.

Uğur, taksici esnafının çok fazla plakasını alıp satmadığını da belirterek, ''Taksi plakasının yatırım aracı olarak görülmesi bizi rahatsız ediyor. Biz plakaların kullananlar tarafından satın alınmasını istiyoruz'' dedi.

Plaka fiyatlarındaki artışa sektör temsilcileri olarak müdahil olmadıklarını ifade eden Uğur, plaka fiyatlarındaki yükselişin sektöre olan güvenden kaynaklandığını da kaydetti.

PLAKA FİYATLARI

Taksi plaka fiyatlarının aylara göre artışı şöyle:

Ay (2011)           Fiyat (Bin)

-----------          ------------

Ocak                610

Şubat                  675

Mart                   695

Nisan 700

Mayıs 715

Haziran 750

Temmuz 765

Ağustos 775

Eylül 785

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35