banner39

Taksi şoförlerini yasalar da kurtaramadı

Hükümet, taksi şoförlerinin sigortasız çalıştırılmaması için yeni bir düzenleme getirdi ancak bu düzenlemeden en çok zararlı çıkanlar şoförler oldu.

Genel 17.01.2011, 11:17 17.01.2011, 11:26
Taksi şoförlerini yasalar da kurtaramadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümetin kayıtdışı işsizliğin önüne geçmek için Taksicilere getirdiği sigorta zorunluluğu konusu en çok şoförleri mağdur edecek. Çünkü araç sahipleri faturayı şoförlere kesmeye çalışıyor.

Haber7'den Erhan Göksel'in haberine göre, taksilerdeki sigortasız çalışanlara sosyal güvence getiren yasa 1 Kasım 2010’da yürürlüğe girdi ama plaka sahipleri, şoföre sigorta şartı getiren yasanın da kolayını buldu. Buldukları yöntem 'pes' dedirtti!

Plaka sahibine, şoföre sigorta yapma zorunluluğu getiren yasa caydırıcı para cezası da öngörüyor. Fakat plaka sahibi sigortanın da kolayını buldu. Taksi şoförlerine sosyal güvence sunan sistem taksicilerce biraz sevinç biraz tereddütle karşılandı. Taksici esnafı derneklerinin bir bölümü uygulamanın yeni bir standart getireceğini ifade ederken, diğerleri yeterli altyapı hazırlığı olmayacağı için sistemin tutmayacağını savundu. Yasaya göre sigorta yaptırmayan plaka sahiplerine 2 bin 500 lira ceza kesilmesi de öngörülüyor. Cezalar her ne kadar yüksek ve caydırıcı olsa da taksi sahipleri bu işin kolayını buldu. Muhasebeciler tarafından küçük bir muhasebe cinliği ile şoföre 12 günlük sigorta yapılıp, üstelik sigorta bedeli taksicilerden tahsil ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?