banner39

Taksim için 11 firma hazır

Taksim Meydanı Düzenlemesi ihalesine katılacak 11 firma belli oldu

Genel 05.08.2012, 10:28 05.08.2012, 10:28
Taksim için 11 firma hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mimarlar ve şehir plancılarının tepkiyle karşıladığı "Taksim Meydanı Düzenlemesi"nin ilk etap ihalesine katılacak 11 firma belli oldu.

23 Ağustos'ta tekliflerini verecek firmalar arasından ihaleyi alan, Tarlabaşı Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi'nin altındaki dalış tünelini inşa edecek. Tünel, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 'nin verdiği bilgilere göre, alt geçit Tarlabaşı Bulvarı'ndaki mevcut araç otoparkından başlayacak, restitüsyonu yapılacak olan Taksim Topçu Kışlası'nın bitimine kadar devam edecek. Anıt etrafındaki trafik, otobüsler ve duraklar meydandan kaldırılacak. Tarlabaşı'ndan gelen bir araç kesintisiz şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek. Gümüşsuyu ve Sıraselviler ulaşımı, Mete Caddesi üzerinden AKM ve The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak. Alt geçitte Tarlabaşı Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi'ni kullanan hatlar için iki şeritli otobüs durakları da yer alacak.

Radikal'in haberine göre, 28 Haziran'daki önyeterlik ihalesini geçerek, 23 Ağustos'ta tekliflerini vermek üzere davet edilen firmalar Kolin İnşaat, Özka İnşaat + AKM Yapı, Polat Yol Yapı, STY İnşaat, Silahtaroğlu İnşaat, Makyol İnşaat, Burkay İnşaat, Yapı Proje Merkezi, Öztaş İnşaat, Kalyon İnşaat, Atlı İnşaat, Fermak İnşaat, Öngün İnşaat, Nas İnşaat ve Haydar Sezen+San-İş.San ortaklığı.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?