banner15

Taksim'de Kur'an yakma girişimine protesto

Taksim'de toplanan binlerce kişi, ABD'de Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını protesto etti.

Taksim'de Kur'an yakma girişimine protesto

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Amerika’da bir grup papazın Kur'an-ı Kerim'i yakması, Kardeşlik Platformu’nun Taksim'de düzenlediği yürüyüşle protesto edildi.

Taksim'de toplanan eylemciler, "Kahrolsun Amerika" , "Kur'an'a saygı, inanca özgürlük" , "Kur'an'a uzanan eller kırılsın", "İslam ümmeti kabul etmez zilleti" , "Kafirlerin korkusu, Muhammed'in ordusu" , "Amerika şaşırma, sabrımızı taşırma" , "Üzülme gevşeme Allah bizimle" , "Canımız kanımız feda olsun Kur'an" , "Terörist ABD, hesap verecek" , "Kahrolsun, İsrail" , "Müslüman uyuma, Kur'an'a sahip çık" şeklinde slogan attılar, sık sık tekbir getirdiler.

Ağa Camii'nin önünde Kur'an tilavetiyle başlayan eylem, İstiklal caddesindeki yürüyüşle devam etti. Ellerinde Kur'an-ı Kerim ve Amerika karşı dövizler taşıyan eylemde kadın ve çocukların da katılması dikkat çekti.

ŞİRİN: KUR'AN HAYATIMIZIN REHBERİDİR

Eylemin sunuculuğunu yapan Nureddin Şirin "Amerika'da Jones adlı Siyonist güdümlü bir papaz, 11 Eylül Kur'an yakma günü adı altında şeytanca bir planı gündeme getirmiş. Daha sonra geri adım atarak bu planı gerçekleştirmeyi askıya aldığını söylemiş olsa da ne yazık ki 11 Eylül günü yine Newyork'ta başka bir azılı İslam düşmanı Amerikalı, eline aldığı Kur'an-ı Kerim'in sayfalarını yıkarak teker teker ateşe vermiştir" dedi.

Olayın Müslümanlar açısından çok büyük acı bir olay olduğunun göstergesi olarak "İnnalillahi ve innalillahi raciun" diyen Şirin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu alçakça, şeytanca saldırı, yeryüzündeki tüm Müslümanların en mukaddes değeri olan Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılmış olmakla birlikte yıllardır sürdürülmekte olan İslam düşmanlığına bir yenisi daha eklenmiş oldu. İşte bizler, Türkiyeli Müslümanlar olarak diğer şehir ve ilçelerde düzenlenen protesto gösterilerinin devamında, kardeşlik platformu olarak bu alçakça girişimi telin etmek, Kur'an'a olan bağlılık ve sadakatimizi göstermek, Kur'an'ın hayatımızın rehberi olduğunu haykırmak ve inşaallah Kur'an'ın gölgesinde özgür bir dünya idealimizi ve hedefimizi bir kez daha tekid etmek üzere burada toplandık"

Keşmir'de düzenlenen Kur'an protestolarında 20'den fazla Müslümanın şehid olduğunu hatırlatan Şirin, "Biz, o şehitlerin de hörmetini gözeteceğimizi ve inşaallah, Kur'an düşmanlarından hesap sorulacağı gününe ulaşacağımızı ilan ediyoruz" dedi.

İSLAM DÜNYASINDAN TEPKİ YAĞMIŞTI

Bilindiği üzere rahip Terry Jones ABD'nin Florida eyaletinin Gainesville kentinde 11 Eylül'de Kur'an-ı Kerim'i yakacağını açıklamış ve sonrasında bu çılgın girişiminden geri adım atmak zorunda kalmıştı. Fakat ABD'li rahibin skandal planından esinlenen Derek Fenton ise 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde Kur'an ı Kerim sayfalarını yakmıştı. Amerika’nın yanı sıra Kudüs’te de bir grup Yahudi, Kur’an’ı Kerim’i parçalayarak çiğnemişti.

Amerika ve Kudüs’teki Kur’an-ı Kerim’i hedef alan bu tür saldırılara karşı İslam dünyasının farklı bölgelerinde protesto gösterileri düzenlenmişti. Pakistan, Afganistan, Filistin, Irak, İran, Keşmir ve diğer İslam beldelerinde sokaklara dökülen binlerce Müslüman, ellerinde Kur’an-ı Kerim’lerle Amerika’yı kınamıştı.

Halkların meydanlara inmesine ilave olarak İslam dünyasındaki lider, alim ve aydınlar, Kur’an-ı Kerim’i yakma girişimini, bir kaç kişinin işi olmayıp, batının İslam’a karşı sürdürdüğü komplo ve saldırılarının bir parçası olduğunu savunmuştu. ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulunan aydınlar “Eğer sen bu suçtan beriysen, sorumluları, Kur’an-ı Kerim’i yakanları cezalandır” mesajını iletmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 18:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
turgut ismail
turgut ismail - 9 yıl Önce

allah ıslah etsin birde din adamı acaba

banner39

banner36

banner37

banner35