Taksim'de 'siluetime dokunma' eylemi

Mimar ve Mühendisler Grubu, tarihi İstanbul siluetine yapılan müdahaleleri İstiklal Caddesi'nde yaptığı açıklamayla protesto etti

Taksim'de 'siluetime dokunma' eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mimar ve Mühendisler Grubu üyeleri, İstanbul'un tarihsel siluetini bozan yapılaşmayı Beyoğlu'nda protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, üzerinde ''Siluetime Dokunma'' yazılı pankart açtı ve çeşitli dövizler taşıdı.

Grup Genel Başkanı Avni Çebi, burada yaptığı açıklamada, İstanbul'un siluetini bozan yapılaşmaya göz yumuldukça ileride daha kötü manzaralarla karşılaşılacağını belirterek, ''İstanbul'un silueti, şehircilik tasavvurumuzun yaşayan en muhteşem noktasıdır. Yapılaşmadaki bu çarpık anlayışla Sultanahmet, Beyazıt, Taksim ve Üsküdar meydanlarını gözü dönmüş muhterislerin ucube gökdelenlerinin işgalinden kurtaramayız'' dedi.

Endülüs, Kudüs, Bosna ve Kabe'ye sahip çıkan yetkililerin İstanbul'a da sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Çebi, ''Şehrin uzun bir tarih içerisinde ürettiği değer, bir kısım çevrelere rant olarak aktarılamaz. Bu ucube kuleler İstanbul'un ufkunu ve siluetini karartmaya devam ederse, bu gökdelenleri dikenler, bunlara izin verenler ve bu vahim duruma sessiz kalanlar, bu utancı alınlarında kara bir leke olarak taşıyacaktır'' diye konuştu.

Mazlum-Der'in de destek verdiği protestonun ardından grup üyeleri, bir süre çevredeki vatandaşlara görüşlerini içeren broşürler dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2012, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özkan Mustafa Küçükkural
Özkan Mustafa Küçükkural - 7 yıl Önce

Malımı, paramı ya da herhangi bir nesnemi çalana hakkımı helal ediyorum; ancak İstanbul' u bu hale getirenlere ve de izin verenlere hakkımı helal etmiyorum.

banner33

banner37