Tam gün yasasına aynen devam

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı verdiği tam gün yasasına 6 ay boyunca dokunulmayacak. Hükümetin bu süre içinde yeni bir düzenleme yapması bekleniyor

Tam gün yasasına aynen devam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi tam gün özelinde 6223 sayılı sayılı yetki kanuna dayalı olarak çıkarılan KHK'larla ilgili önemli bir karar verdi. Yüksek Mahkeme tam günü de içeren 650 sayılı KHK'nın tümünün iptalini istemini görüşürken 17 maddeyle ilgili iptal istemini reddetti ancak 27 madde hakkındaki iptal istemini kabul etti. Ancak bu karar hemen yürürlüğe girmeyecek.

Mahkemeye 27 maddenin, 2011 yılında çıkarılan 6223 sayılı yetki Kanunu kapsamına girmediğini karara bağladı. Yani Yüksek Mahkeme, yetki kanunu bağlamında bir değerlendirme yaptı. İptal sonrasında TBMM'ye yeni düzenleme için 6 süre tanındı. Anayasa Mahkemesi İptal kararını, yetki kanununun kapsamına girmediği yönüyle ele aldığı için, muhtemelen yeni yasama döneminde hükümet söz konusu hükümleri, Meclisteki çoğunluk çerçevesinde yeniden çıkaracak. Özetle iptal kararı şuan için bir anlam ifade etmemektedir. 6 ay boyunca da etmeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 10:55
banner53
YORUM EKLE

banner39