banner39

Tankerle karakola saldıracaklardı

Iğdır'da PKK'lı bir grup tarafından gasp edilen sıvılaştırılmış doğalgaz yüklü tanker ile Suveren Jandarma Karakoluna yönelik saldırı girişimi, sürücünün soğukkanlılığı sonucu önlendi

Genel 20.08.2015, 22:36 21.08.2015, 09:56
Tankerle karakola saldıracaklardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iğdır-Doğubayazıt karayolunda militanların gasbettiği sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yüklü tanker ile Suveren Jandarma Karakoluna saldırı girişiminde bulunuldu.

Edinilen bilgiye göre, Doğubayazıt'tan Iğdır'a giden sürücüsü ve plakası açıklanmayan LNG yüklü tanker, Korhan Yaylası mevkisinde Iğdır-Doğubayazıt karayolunu kapatan PKK mensupları tarafından durduruldu.

Üzerinde patlayıcı düzeneği bulunan bir militan, tankere binerek ölümle tehdit ettiği şoförden aracı 5 kilometre mesafedeki Suveren Jandarma Karakol Komutanlığına sürmesini istedi.

Tehdit üzerine yola çıkan sürücü, Suveren Jandarma Karakol Komutanlığına yaklaşık 300 metre kala saldırganın bir anlık dalgınlığından yararlanarak, el frenini çekip durdurduğu araçtan atladı.

Korku ve panik içerisinde jandarma karakoluna doğru koşarak askerleri saldırı girişimine karşı uyaran sürücü, muhtemel bir faciayı önledi.

Şoförün kaçmasının ardından üzerindeki patlayıcı düzeneğini araçta bırakıp tankeri takip eden bir pikap ile bölgeden uzaklaşan örgüt üyesi, tankerdeki düzeneği uzaktan kumandayla patlattı.

Patlamanın etkisiyle sürücü bölümü alev alan araç, kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin ve toplumsal olaylara müdahale aracının (TOMA) müdahalesiyle söndürüldü. Alevlerin, içerisinde 16 ton LNG bulunan aracın tank bölümüne sıçramadan kontrol altına alınmasıyla, facianın önüne geçildi.

Gazın, kullanılamaz hale gelen araçtan başka tankerlere tahliyesi için çalışma yürütüldü.

Saldırganların yakalanması için güvenlik güçlerince operasyon başlatıldı.

Bu arada, tankerde yüklü 16 ton LNG'in patlaması halinde geniş bir alanı etkileyeceği, bunun da ölümcül ve çevresel sonuçlara neden olacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?