Tansel Çölaşan'a kınama cezası

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tansel Çölaşan'ın AK Partililere hakaret etmesi ile ilgili yeniden görülen davada kınama cezası verilmesine hükmetti

Tansel Çölaşan'a kınama cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile eski bakanlar Nimet Çubukçu ve Vecdi Gönül'ün de aralarında bulunduğu 7 AK Partili'nin, "kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan'a açtıkları davada, Çölaşan'ın kınanmasına karar verildi.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde tekrar görülen davaya, AK Parti avukatı Burhanettin Sevencan ile Çölaşan'ın avukatı Tamer Sağcan katıldı.

Taraflar, Yargıtayın bozma ilamına uyulması konusunda takdirin mahkemede olduğunu belirtti.

Yüksek Mahkeme'nin bozma kararına uyan Hakim İsmail Ulukul, daha önce manevi tazminat ödemeye hükmettiği Tansel Çölaşan'ın kınanmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Bakan Yıldız ile eski bakanlar Çubukçu ve Gönül'ün de aralarında bulunduğu 7 AK Parti"li adına açılan davanın dilekçesinde, Tansel Çölaşan'ın 18 Eylül 2010'da ADD Hatay Şubesince düzenlenen ''Türkiye Nereye Gidiyor'' konulu panelde yaptığı konuşma ile 20 Eylül 2010'da katıldığı bir televizyon programında ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' ifade edilmişti.

Dilekçede, Çölaşan'dan her bir kişi için 10 bin lira olmak üzere, yasal faiziyle toplam 70 bin lira manevi tazminat istenmişti.

Mahkeme, Tansel Çölaşan'ın, 7 davacıya, toplam 14 bin lira manevi tazminat ödemesine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39