banner39

Taraf Gazetesi'nde istifa depremi

Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Neşe Düzel Taraf Gazetesi'nden ayrıldılar. Ayrılma haberi, gazetenin patronu tarafında "yoruldular" açıklamasıyla doğrulandı

Genel 14.12.2012, 11:59 14.12.2012, 18:08
Taraf Gazetesi'nde istifa depremi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taraf Gazetesi'nin kurucu isimlerinden Ahmet Altan ile Yazarlarından Yasemin Çongar istifa etti. Sabah saatlerinde bir iddia olarak twitter üzerinden yayılan süreç, öğle saatlerinde gazetenin patronu Başar Arslan tarafında da doğrulandı.

İstifa iddiasını ilk olarak Taraf yazarlarından Kurtuluş Tayiz duyurdu. Tayiz, bugün kendi twitter hesabından "Bu haberi vermek zorunda kaldığım için üzgünüm, Ahmet Altan ve Yasemin Çongar Taraf'tan istifa etti. Altan bugün veda yazısını yazacak" diye yazdı.

İstifa eden isimler arasında gazetede her pazartesi röportajları çıkan Neşe Düzel'in de bulunduğu belirtiliyor.

PATRON İSTİFALARI DOĞRULADI

İstifaları gazetenin patronu da doğruladı. T24.com sitesine konuşan Taraf gazetesinin sahibi Başar Arslan, ayrılık gerekçesi olarak "Çok önemli işler yaptılar ve yoruldular. Geldiğimiz noktada bir anlayış farkı oluştu" dedi.

Arslan, şunları söyledi: "Taraf'ı lağvetme, kapatma söz konusu değil. Taraf yoluna devam edecek. Çok büyük hizmetleri oldu, çok önemli işler yaptılar. Türk demokrasi tarihine geçtiler. Ama yoruldular, geldiğimiz noktada bir anlayış farkı oluştu. Ahmet Altan'la elbette dostluğumuz sürecek. Aslında Türkiye için şaşırtıcı olan bu karar bizim için gazete içinde planlanmış bir şeydi. Taraf'ın kuruluşundan sonra beşinci yılda yapılması üzerinde konuştuğumuz bir plandı. 2013'e kalınmadan başlamasını konuştuğumuz bir süreçti."

Taraf'ın genel yayın yönetmenliğini bundan sonra Yıldıray Oğur'un sürdüreceği öne sürülüyor. Ama bu konuda kesinleşmiş bir haber yok. Genel yayın yönetmenliği için ismi geçen bir başka isimse Alper Görmüş.

Yıldıray Oğur ile Ahmet Altan arasında, bir süredir hükümete bakış üzerinde bir farklılık olduğu biliniyordu. Bütün Taraf yazarları birinci sayfadan anonslanırken, Yıldıray Oğur'un yazısının anonsu, bu sayfada yer bulamıyordu. Yıldıray Oğur 6 Aralık'ta, yazılarına ara verdiğini açıklamış, gerekçe olarak da kitap çalışmasını göstermişti.

'ESAYAN DA İSTİFA ETTİ' İDDİASI

Gazetenin köşe yazarı ve genel koordinatörü Markar Eseyan'ın Altan, Çongar ve Düzel'in ardından istifa eden ilk isim olduğu iddia ediliyor. Esayan, kuruluşundan beri Taraf'ın hem yazı işlerinde görev yapıyor, hem de köşe yazıyordu.

Gazetenin köşe yazarlarından Murat Belge'nin de istifa ettiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü