Tarihi Sirkeci Garı müze oluyor

Sirkeci Garı müze olacak, Sirkeci - Yedikule arasındaki demiryolu ise tabiat ve sanat parkı olarak tasarlanacak...

Genel 12.03.2015, 11:52 12.03.2015, 13:16
Tarihi Sirkeci Garı müze oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'un tarihi binalarından Sirkeci Garı müze oluyor. Gar, hem kent müzesi hem de demiryolu müzesi olarak yeniden düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce alınan karara göre, Sirkeci Garı müze haline getirilecek. Devlet Demiryolları ile ortak protokolün hazırlanması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a yetki verildi.

Karara göre Sirkeci-Yedikule arası şu anda kullanılmayan demir yolu hattının bulunduğu alan tabiat ve sanat parkı olarak tasarlanacak. 8,5 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattına belediye tarafından tramvay hattı inşa edilecek. Sirkeci Garı da müze olarak kullanılacak.

CHP ise teklife üçüncü kişilere devredilebilir, kullanım hakkı demiryollarında olmalı gerekçesiyle red oyu verdi.

SİRKECİ GARI

Sirkeci Garı, II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa Yakası'nda inşa edilmişti. Garın bulunduğu yerde daha önce geçici olarak yapılan küçük bir istasyon mevcuttu. Alman mimar August Jachmund tarafından planı çizilen şimdiki gar binasının yapımında granit mermer ve Marsilya Aden'den getirilen taşlar kullanılmıştır. 11 Şubat 1888 günü temeli atılan gar, 1890'da tamamlanmış ve binanın açılışını 3 Kasım 1890'da II. Abdülhamid adına Ahmed Muhtar Paşa yapmıştır.

Sirkeci Garı'nın ön cephesinde iki saat kulesi bulunmaktadır. Binanın yan cephesinde garın hizmete girdiği tarih, hem rumi takvime hem de miladi takvime göre yazılmıştır.

İnşa edildiği yıllarda denize çok yakın olan Sirkeci Garı'nın çevresi zaman içinde büyük bir değişime uğradı. Garın lokantası 1950'li ve 1960'lı yıllarda tanınmış yazar, gazeteci ve diğer şahısların buluşma noktası oldu. Paris'ten kalkan Şark Ekspresi uzun yıllar bu istasyona yolcu indirdi ve buradan yolcu aldı.

2013'te açılan Marmaray'ın Sirkeci istasyonu da Gar'ın içine yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?