banner15

Tarımda çocuk işçi çalıştırılmasına son

'Çocuklar geleceğimizdir', sloganıyla hazırlanan ‘Gülen Çocuk’ projesiyle çocukların fındık tarımında çalıştırılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tarımda çocuk işçi çalıştırılmasına son

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındık tarımında çocukların işçi olarak çalıştırılmalarını önlemek amacıyla Türkiye'de ilk kez 'Gülen Çocuk' adıyla proje hazırlayarak, uygulamaya koyduklarını söyledi.

Özer Akbaşlı, basın toplantısında, tarımda çocuk işçiliğinin son zamanlarda ön plana çıkmaya başladığına dikkat çekerek, Türkiye’de son dönemlerde fındık tarımında çocuk işçi çalıştırılmasıyla ilgili çeşitli propagandalar yapıldığını vurguladı.

GZO olarak uzun süredir fındık tarımında çocuk işçilerin kullanımını önlemek amacıyla bir proje geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Akbaşlı, ancak maddi sorunlar nedeniyle bunu hayata geçiremediklerini vurguladı.

'Çocuklar geleceğimizdir', sloganıyla hazırlanan ‘Gülen Çocuk’ projesiyle çiftçinin ve gezici tarım işçilerinin çocuklarını belli bir ücret karşılığında fındık tarımından uzak tutmayı amaçladıklarını dile getiren Akbaşlı, "Biz bunun için mücadele ediyoruz. Para-emek ilişkisini ortadan kaldırmak istiyoruz." dedi.

GZO Başkanı Akbaşlı, şöyle konuştu: "Çocukların bahçelerden uzak tutulması, fındık tarımında çocuk emeğinin olmaması için özellikle ilimizdeki 13 ilçemizde 100 bin üreticimizi eğitmeyi, bu konuda kendilerine gerek yasaların, anayasaların, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların metinlerini anlatıp öğreteceğiz.”

Türkiye’de hiçbir tarım ürününde bu tür bir projenin olmadığına işaret eden Akbaşlı, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akbaşlı,”Bu proje ile fındık üreticisi çiftçileri, çocuk işçiliği konuşunda, basın demeçleri, radyo ve televizyon programları ile bilgilendireceğiz. Çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, tiyatro, sinema, yüzme, kültür ye sosyal gezi gibi genel kültür dersleri, tatil kitapları okuma seansları planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Projenin fındık hasat dönemi süresince yaklaşık bir ay devam edeceğini aktaran Akbaşlı, projenin 20 bin liraya mal olacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35