TBMM Başkanvekili Yakut: Karma eğitim kalkmalı

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Türk eğitim sisteminin "batıcılık" adına karma eğitim yaptığını; ancak batılı ülkelerin Türkiye'de kız-erkek ayrı okullarda eğitim yaptığını söyledi

TBMM Başkanvekili Yakut: Karma eğitim kalkmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meclis Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Meclis'te toplanan 14'üncü Ulusal Çocuk Forumu'nda, gelecek dönemde karma eğitimi kaldırmaya dönük çalışma yapılacağını söyledi. Yakut, "Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek" dedi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle düzenlenen 14'üncü Ulusal Çocuk Forumu, 81 ilden gelen birer kız ve birer erkek Çocuk Hakları Komitesi temsilcisinin katılımıyla TBMM Tören Salonu'nda yapıldı. Törende konuşan Yakut, şunları söyledi:

"Eğitimle ilgili kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı okullarda okutulması adına Türkiye'de maalesef geçmişten bu tarafa yapılan bir yanlışlık, batıcılık adına çocukların aynı okullarda okutulması. Fakat Türkiye'de batıdan gelip okul açanlara baktığınız zaman örnek olarak Galatasaray Erkek Lisesi, İtalyan Kız Lisesi, Alman Kız Lisesi diye kendileri kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı özellikle Türkiye'de okullar açıp eğitim yaptırırken, maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını da büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek. Milletlerin en büyük zenginliği ve gücü yetiştirmekte oldukları nesillerdir. Ülkeler çocuklarını iyi yetiştirirlerse, devleti yönetenler çocukları her türlü olumsuzluktan korumayı başarabilirlerse, dünya sağlam temeler üzerine oturtulmuş demektir."

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 16:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hande Bahceci
Hande Bahceci - 7 yıl Önce

Tum dunya cok zaman once egitimde cesitliligin cocuklarin psikolojik, algisal ve insani gelisimindeki onemini bircok bilimsel arastirma ile ispat edip bunu uygulamaya koymusken, okullarinda farkli din, dil, irk ve sosyal kimlileri dengeli birsekilde karmaya calisiyor. Cumhuriyet inkilaplarindan biridir karma egitim.1926-1927 yılından itibaren ücretsiz hale getirilen orta öğretimde kız ve erkek öğrencilerin bir arada öğrenim görmeleri gerçekleştirilmiştir. Bilime, akla ve ulkenin kurulusundan beri suregelen uygulamalara tupeduz karsi olan bu insanlarin cocuklar uzerinde ne hakki, bilgisi ve ehli var?

banner39