banner39

Tehditlere karşı 'taşımalı seçim' önerisi

Doğu ve Güneydoğu'da halkın seçim tercihini tehditle etkileyen PKK'ya karşı "taşımalı seçim sistemi" önerisi getirildi. Önerinin sahibi Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök.

Genel 14.12.2012, 15:55 14.12.2012, 15:55
Tehditlere karşı 'taşımalı seçim' önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, seçim güvenliği için ''taşımalı oy kullanma sistemi''nin alternatif bir model olarak tartışılmasını istiyor.

Gök, seçim güvenliğinin önemli olduğunu ve Türkiye'de her seçim öncesinde tartışma konusu olduğunu, ancak bir adım atılmadığını belirterek, çözüm de üretilmesi gerektiğini anlattı.

Şanlıurfa'da milletvekili adayı iken sahada yaptığı çalışmalarda vatandaşın seçim güvenliğiyle ilgili talepleriyle karşılaştığını ifade eden Gök, ''Türkiye'de yıllardır seçim güvenliği tartışılır. Ama bu tartışmalar hep seçim öncesindeki süreçte yapılır. Sorunu tartışıp bir yerde bırakıyoruz. Sorun varsa, bunu konuşalım, tartışalım ve çözüm de üretelim'' dedi.

Kendisinin seçim güvenliği konusunda tıpkı ''taşımalı eğitim'' modelinde olduğu gibi vatandaşın bulunduğu yer yerine, daha güvenli ve her türlü baskıdan arınmış bir yerde oyunu kullanmasını içeren ''taşımalı oy kullanma sistemi'' önerisinin alternatif çözüm olabileceğine işaret eden Gök, şöyle konuştu:

''Taşımalı eğitimde 15-20 köyü merkezi okula getiriyoruz. Taşımalı oy kullanma sisteminde de yakın 20-25 köy ahalisinin; güvenliği sağlanmış ortamda oyunu kullanma iradesine kavuşması sağlanacak. Bugün bir realiteyi konuşuyoruz; Türkiye'de vatandaşın oyunu kıllanırken adına ister terör, ister yerel baskı,ister akraba deyin çeşitli nedenlerle oyunu kendi iradesiyle kullanamıyor. Bu sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için de geçerli değil. Türkiye geneli için başka bir realiteye dikkat çekmek istiyorum. Mesela benim köy yerinde traktörüm, biçerdöverim var, ekonomik durumum iyi. Köy yerinde insanlar ekonomik durumu iyi olanının gösterdiği hedef doğrultusunda oy kullanılıyor.''

Gök, taşımalı oy kullanma sisteminde vatandaşın oyunu şehir merkezinde kullanması esasına dayandığına işaret ederek, merkeze bağlı köylerde il merkezinde, ilçeye bağlı köylerde ise ilçe merkezinde oy kullanabileceğini söyledi. Gök, ''Bir havuz olarak köyler karışık oy kullanacak. A köyü, A sandıkta değil.  Vatandaşın oyunu nerede kullandığı bilinmemeli. Oyunu nerede kullandığı bilindiği takdirde hem engelleme olabilir hem de sorasında her türlü baskıya maruz kalabilir'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?