banner39

Tekin: Evren'i yargılamanın anlamı yok

Yarın başlayacak olan 12 Eylül davasıyla ilgili konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, "100 yaşındaki Evren'i yargılamanın anlamı yok" dedi

Genel 03.04.2012, 10:54 03.04.2012, 10:54
Tekin: Evren'i yargılamanın anlamı yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, 12 Eylül davasından yapılan zamlara kadar birçok konuda AK Parti hükümeti'ni eleştirdi.

Tekin, NTV canlı yayınında Mirağ Akdağ Uluç'un sorularına verdiği cevaplarda, 12 Eylül davasındaki anlamsızlığa dikkat çekti.

12 Eylül davasına müdahil olmalarıyla ilgili soruları cevaplayan Tekin, AK Parti'nin mağduriyeti olmadığını belirterek başvurularını eleştirdi.

İşte Tekin'in konuyla ilgili açıklamaları: "Türkiye'de 12 Eylül darbesi döneminde herkesin mağduriyeti var sadece ve sadece Adalet ve Kalkınma Partisi'nin mağduriyeti yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi'nin mağduriyeti Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'ni kapattılar, bütün arşivlerine el konuldu, kadrolarında 100'ün üzerinde insan öldürüldü, bir çok genel başkanlar dahil olmak üzere herkes tutuklandı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, yetkililerinin sayın Çiçek'in ne mağduriyeti var. Tam tersine 12 Eylül döneminin suç ortaklarıdır. Sayın başbakanın etrafındaki kadro 12 Eylül dönemi dahil olmak üzere bütün dönemlerde devletin yöneticileri. Eğer bir mağduriyet gibi bakıyorlarsa yapılması gereken net şeyler var. Parlamentoda şu anda çoğunlukları var 12 Eylül döneminin getirmiş olduğu antidemokratik yasalarını kaldıralım. Siyasi partiler yasası, yüzde 10 barajı bir sürü antidemokratik uygulamalar var. 100 yaşındaki Evren'i yargılamanın bir anlamı yok Evren'in getirmiş olduğu darbenin getirmiş olduğu bütün antidemokratik uygulamaları kaldırırsanız o zaman ben sizin samimiyetinize inanırım. Sadece orada bir mağdur kişi var od a Ertuğrul Günay o da solcu olduğu için. Onun dışında hiç birisini mağduriyeti yoktur."

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü