banner15

Temizöz'ün tutukluluğu devam edecek

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün yargılandığı Faili meçhuller davası ertelendi.

Temizöz'ün tutukluluğu devam edecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Güneydoğu'da bir zamanlar işlenen faili meçhul cinayet ve kayıplarla ilgili Diyarbakır'da görülen davanın bugünkü duruşması sona erdi. Başka bir tarihe ertelenen duruşmadan tahliye çıkmadı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kuktel Atağ katıldı. Mahkemenin bugünkü duruşmasında davanın önemli tanıklarından Mehmet Nuri Binzet'le cezaevinde görüştüğü belirtilen avukatlar dinlendi.

Avukatların dinlenmesinden sonra sanıkları sırayla dinleyen mahkeme heyeti, kısa bir ara verdikten sonra sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı başka bir tarihe erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanıkların TCK'nın 'adam öldürmek', 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' ve 'adam öldürmeye azmettirmek' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Temizöz'ün 1993'te Cizre'de 'terörle mücadele ediliyor' görüntüsü altında 'korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu', bu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini değerlendirdiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldığı kişileri sorguladığı' anlatılan iddianamede, grubun bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.
 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35