banner15

Temmuz'da tüketici güveni azaldı

TÜİK, Temmuz'da Tüketici Güven Endeksi'nin, bir önceki aya göre yüzde 1,64 oranında azaldığını açıkladı

Temmuz'da tüketici güveni azaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu, 2011 Temmuz ayında Tüketici Güven Endeksi'nin, bir önceki aya göre yüzde 1,64 oranında azaldığını açıkladı. Böylece Haziran ayında 96,42 olan tüketici güveni, Temmuz ayında 94,83'e gerilemiş oldu.

Tüketici Güven endeksindeki düşüş, tüketicilerin gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ile mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile Tüketicilerin kişisel mali durumlarına, genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor. Yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimler saptanıyor. Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 11:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35