banner39

Teravihi sevdiren uygulama: Enderun teravihi | VIDEO

Sultanahmet Camii'nde teravih namazları enderun usûlüyle kılınıyor. Bu Ramazan ayında İstanbul'un 21 ayrı noktasında enderun usûlü teravih namazı farklı tarihlerde, Eyüp Sultan ve Sultanahmet Camii'lerindeyse her gece kılınıyor

Genel 10.07.2015, 11:15 11.05.2018, 11:32
Teravihi sevdiren uygulama: Enderun teravihi | VIDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan gecelerinde kılınan enderun usûlü teravih, Osmanlı'dan günümüze gelen bir gelenek. Enderun teravih; ismini, Osmanlı saray eğitim kurumu, Enderun'dan alıyor.

Enderun teravihler günümüzde de hâlâ yaşatılıyor. Enderun usûlü teravihin adreslerinden biri, bu usûlün doğum yeri olan İstanbul'daki Sultanahmet Camii.


Şehir içi ve dışından camilere akın eden Müslümanlar, böylece bir geleneğin yaşatmış oluyorlar. Enderun usûlü teravih namazlarının önümüzdeki yıllarda da bu geleneğin yaşatılması adına devam etmesi bekleniyor.

Osmanlı döneminde padişahların eğitim yerleri dediğimiz saray içindeki enderun mekteplerinde ve saray içindeki camide daha sonra da selâtin cami dediğimiz sultanların yaptırdığı büyük camilerde bir şölen gibi kılınmaya başlanmıştır enderun teravihleri.

Enderun usûlü teravih namazları alıştığımız üslûptan farklı bir şekilde eda ediliyor. Teravihe başlarken geleneksel olarak bazı bölümlerde makamlar uygulanıyor. Selam verdikten sonraki ilk rekata kalkarken tesbihatlar okunuyor. Namazın sonundan dualar ediliyor. Mutlak olmamakla beraber ikramlar da sunuluyor. Bunlardan sonra da sohbetler oluyor.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?