Terör mağduru öğrencilere telafi eğitimi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Mardin, Batman ve Diyarbakır'ın bazı okullarında 5 Şubat'a kadar telafi eğitimleri almaları sağlanacak" dedi

Terör mağduru öğrencilere telafi eğitimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Esas mesele, terörle mücadelenin arızi bir durum olduğudur. İnşallah terör bitirilir bitirilmez bu süreçte ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların telafisi, rehabilitasyonu ve restorasyonu için gerekli adımlar hızlı bir şekilde yapılacaktır" dedi.

Kurtulmuş, Çankaya Köşkünde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Gündemin öncelikli maddesinin terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ilgili eylem planı olduğunu belirten Kurtulmuş, kendisinin koordinatörlüğünde oluşan bakanlar arası koordinasyon kurulu marifetiyle üzerinde çalıştıkları, 303 maddeden oluşan eylem planını detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaştıklarını söyledi.

Bu çalışmanın bir taslak olduğunu, ilgili bakanların son görüşmelerini yapacaklarını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde ilgili bakanlarla yapılacak komisyon çalışması sonucu eylem planının taslak halden nihai hale geleceğini ve uygulamaya konulacağını anlattı.

"Burada esas mesele, terörle mücadelenin arızi bir durum olduğudur. İnşallah terör bitirilir bitirilmez bu süreçte ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların telafisi, rehabilitasyonu ve restorasyonu için gerekli adımlar hızlı bir şekilde yapılacaktır" diyen Kurtulmuş, eylem planına hakim olan, perspektifi belirleyen beş ana noktayı şöyle sıraladı:

"Birincisi, bu, üç adımlı bir süreçtir. Terörün bitirilmesi, ortaya çıkan ekonomik sosyal sorunların giderilmesi. Bütün bunlar yapılırken de milli birlik ve kardeşlik anlayışı içinde hareket edilmesi. İkincisi, bu süreç son derece yoğun kamu diplomasisinin yapılması gereken bir dönem. Maalesef terör örgütü zaman zaman son derece yanıltıcı, hatta terör örgütüne müzahir bazı sivil unsurlar da son derece yanıltıcı kamu diplomasisi örneklerini ortaya koyuyorlar. Biz, hükümet olarak iç ve dış kamuoyunu, uluslararası kamuoyunu bilgilendirecek, gerçekten doğru ve açık bir bilgilendirme sürecini yürütmek mecburiyetindeyiz.

Üçüncüsü, bu eylem planında, ortaya çıkacak idari bazı tedbirlerin mutlaka somut delillere dayandırılması şartını öngörüyoruz. Dördüncüsü ise bu süreçte esas amacımız sivil halkımızın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması ve onların giderilmesi. Beşincisi ise bütün bu süreçte, birileri duygusal kopuşun olmasını isteyebilirler. Bizim amacımız ise milletin iktidarı olarak bir kısmının oy verdiği ama şu anda yüzde 100 tüm Türkiye'nin iktidarı olarak bizim yapmamız gereken ise kardeşliği ve bütünleşmeyi sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanması."

Kurtulmuş, bu sürecin hızlı ve dikkatli bir şekilde yürütülmesi zaruretini ifade etmeye gerek olmadığını dile getirdi.

Terörle mücadele parantezinin en kısa sürede kapatılmasını ümit ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, bunun örneklerinin ortaya çıktığını, Silopi'de teröre karşı çok etkin bir mücadele verildiğini ve sonuç alındığını aktardı.

Gündüz saatlerinde halkın hayatına rahat bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, bazı aramaların yapılması için sokağa çıkma yasaklarının gece sürdüğünü kaydetti. Silopi'de terörle mücadele parantezinin kapandığını belirten Kurtulmuş, burada hızla telafi, restorasyon ve rehabilitasyon süreçlerini yapacaklarını dile getirdi.

Kurtulmuş, süreçte etkin bir koordinasyon içinde çalışan bütün güvenlik birimlerine teşekkür ederek, diğer ilçelerde de bu mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 08:18
banner53
YORUM EKLE

banner39