banner15

Teröre karşı 'geçici mal dondurma' geliyor

Terörü desteklediğinin ortaya çıkması halinde, üç yoldan kişilerin malları geçici olarak dondurulacak.

Teröre karşı 'geçici mal dondurma' geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Terörün finansman kaynaklarının engellenmesi amacıyla ‘geçici mal dondurma' sistemi getiriliyor. Terörü desteklediğine ilişkin güçlü emaralerin ortaya çıkması halinde, üç yoldan kişilerin malları geçici olarak dondurulacak.

Referans'tan Neşe Karanfil'in haberine göre, ilk yöntemde kişilerin bankadaki paralarının yurtdışına transferi yasaklanacak, araba, ev ya da arsa gibi menkul kıymetin nakli ve el değiştirmesinin önüne geçilecek. Son olarak da ticari faaliyetinin bir kısmına sınırlama getirilebilecek. Sistem yeni olduğu için itiraz sürecinin nasıl işleyeceği de ayrıca düzenlenecek. 
 
Terör ve karapara gibi suç gelirlerinin finansmanı ile mücadele etmek amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa taslağı Başbakanlığa gönderildi. Yasanın temel amacı, terörü finanse eden kişilerin mallarının kaçırılmasını önlemek. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yayımladığı listelerde yer alan kişiler için de sistem geçerli olacak.

Sistemin yurtiçindeki vatandaşlar için geçerli olup olmayacağı ise tartışmalı. Yetkililer, aynı şartların yurtiçindeki vatandaşlar için de geçerli olması gerektiğini belirtirken, ‘suistimal' endişesi nedeniyle konuya siyasi otoritenin karar vereceği belirtiliyor. 
 
Birleşmiş Milletler bir kişinin mallarına el konulmasını istedikten sonra ya da bir yaptırım gündeme getirdikten sonra Dışişleri Bakanlığı harekete geçerek Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) durumu bildirecek. MASAK durumu inceledikten sonra Bakanlar Kurulu'na yazı gönderecek.

Kurul ilgili kişinin mallarının geçici olarak dondurulmasına karar verirse bu Resmi Gazete'de yayımlanacak. Kararın yayımlanmasının ardından MASAK öncelikle bankalarla ortak hareket ederek ilgili kişinin bankalarda parası olup olmadığını tespit edecek.

Eğer bankada para varsa bu paraların yurtdışına transferine engel olunacak. Kuru mülkiyet denilen ev ya da arsa gibi kıymetlerde ise nakil ve el değiştirmenin önüne geçilecek. Ama kişi evde oturuyorsa evden çıkması istenmeyecek.

Son olarak da kişinin Türkiye'de ticari bir faaliyeti varsa bu faaliyetine ‘sınırlama' getirilecek. Bu sırada kişi isterse karar Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra Danıştay'a itiraz edebilecek. Bu itiraz mekanizmasının nasıl olacağı da yasal dayanağa kavuşturulacak. 
 
Geçici mal dondurma işleminden sonra söz konusu kişiye ilişkin inceleme derinleştirilecek. Kişinin terör finansmanında rol aldığı ya da kara para akladığı yönündeki emarelerin güçlenmesi halinde savcılık devreye girecek. MASAK savcılığa bilgi verecek. Yetkililer zaten savcılığın yeterli görmesi halinde dava aşamasına geçileceğini ve el koyma işleminin gerçekleşeceğini söylediler.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 15:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35